KNF nie zatwierdziła 7 prezesów SKOK, powodem brak rękojmi dobrego zarządzania

Warszawa, 26.08.2014 (ISBnews) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odmówiła zatwierdzenia kandydatów na stanowisko prezesa siedmiu spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym (SKOK), podała Komisja. W ocenie regulatora, nie dają oni "rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą".

26.08.2014 16:15

"Komisja jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia:

? Pana Mariusza Gazdy na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej w Wołominie,
? Pana Jacka Gębali na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej Jaworzno,
? Pana Bogumiła Krzyszczaka na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Zygmunta Chmielewskiego,
? Pana Jana Kubika na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej Jowisz,
? Pana Ryszarda Prusa na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Unii Lubelskiej,
? Pana Andrzeja Sosnowskiego na stanowisku prezesa zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej im. Franciszka Stefczyka,
? Pana Leszka Wójcika na stanowisku Prezesa Zarządu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej Kujawiak

ze względu na brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą, tj. niespełnianie jednego z wymogów, o których mowa w art. 18 ust. 4 ustawy o SKOK" - czytamy w komunikacie.

Ustalenie braku rękojmi jest konsekwencją dotychczasowego sposobu zarządzania kasami przez te osoby. Prezesi ponoszą odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację kas oraz nieprawidłowości w ich działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcje KNF.

"Komisja brała również pod uwagę przewidywany dalszy wpływ prezesów na kasy, w tym ocenę ich zdolności do skutecznej realizacji działań naprawczych oraz zapewnienia właściwego zarządzania i rozwoju kasy w przyszłości. Aktualnie 42 z 521 kas jest zobowiązanych do realizacji programu postępowania naprawczego, a w przypadku 23 SKOK-ów KNF prowadzi postępowania w przedmiocie ustanowienia w kasie zarządcy komisarycznego" - czytamy dalej.

Artykuł 18 ust. 4 ustawy o SKOK stanowi, że "Członkowie zarządu kasy powinni posiadać kwalifikacje niezbędne do kierowania działalnością kasy oraz dawać rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą".

Na początku sierpnia z tych samych przyczyn KNF odmówiła zatwierdzenia kandydatów na stanowisko prezesa pięciu SKOK-ów.

W połowie lipca KNF podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wspólnota" oraz wystąpieniu do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku o ogłoszenie upadłości kasy. Komisja poinformowała także, że ze względu na skalę ryzyka skumulowanego w SKOK "Wspólnota" do udziału w jej restrukturyzacji poprzez przejęcie lub połączenie nie zgłosił się w odpowiedzi na zapytania KNF żaden SKOK spełniający ku temu ustawowe kryteria, tzn. mogący w wyniku przejęcia trwale zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie, ani żaden bank. KNF zwracało wówczas uwagę, że istotą działalności SKOK jest obsługiwanie wyłącznie członków kasy, czyli jej współwłaścicieli.

Natomiast na początku lipca Komisja podała, że wynik finansowy netto sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) poprawił się i wyniósł -8,53 mln zł w I kw. 2014 r. wobec -113,27 mln zł rok wcześniej. Według UKNF, sytuacja kapitałowa sektora SKOK pogorszyła się głównie wskutek poniesienia strat przez niektóre kasy za I kwartał 2014 rok.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)