Trwa ładowanie...
d1vx7e0
opcje

KNF ocenia, że problem transakcji opcyjnych nie zagraża stabilności banków

17.12.Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że
transakcje opcyjne zawierane przez część polskich banków z firmami
nie stanowią zagrożenia dla stabilności...

Share
d1vx7e0

17.12.Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że transakcje opcyjne zawierane przez część polskich banków z firmami nie stanowią zagrożenia dla stabilności finansowej banków - poinformował KNF w komunikacie prasowym.

KNF ocenia, że wielkość odpisów/strat banków z tytułu transakcji opcyjnych nie powinna przekroczyć 10-15 proc. kwoty negatywnej dla klientów wyceny transakcji opcyjnych, wstępnie szacowanej na 5,5 mld zł, przy założeniu utrzymania obecnego poziomu kursów walut.

"Z informacji uzyskanych od banków znacząco zaangażowanych w transakcje na instrumentach pochodnych zawierane z podmiotami niefinansowymi wynika, że obecny poziom ekspozycji kredytowej z tytułu transakcji opcyjnych z klientami nie stanowi zagrożenia stabilności i wypłacalności sektora bankowego" - napisano w komunikacie KNF.

d1vx7e0

KNF zwraca uwagę, że szacowana na 5,5 mld zł negatywna wycena transakcji opcyjnych nie oznacza, że polskie przedsiębiorstwa faktycznie poniosą takie straty.

"Nie oznacza to rzeczywistych strat przedsiębiorstw w tej samej wielkości, ponieważ dużą część zobowiązań zostanie pokryta zwiększonymi przychodami firm z realnych, wyrażonych w walutach obcych, transakcji" - napisano w komunikacie. (PAP)

pr/ gor/

d1vx7e0

Podziel się opinią

Share
d1vx7e0
d1vx7e0