KNF odmówiła zatwierdzenia prezesów siedmiu SKOK-ów
Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała po wtorkowym posiedzeniu, że jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia prezesów siedmiu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Według KNF, jest to skutek dotychczasowego sposobu zarządzania kasami.
26.08.2014 16:20
Komisja poinformowała w komunikacie, że chodzi o prezesów: SKOK w Wołominie, SKOK "Jaworzno", SKOK im. Zygmunta Chmielewskiego, SKOK "Jowisz", SKOK im. Unii Lubelskiej, SKOK im. Franciszka Stefczyka oraz SKOK "Kujawiak".
Jako powód podano brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą, co łamie jeden z wymogów zapisanych w ustawie o kasach.
"Ustalenie braku rękojmi jest konsekwencją dotychczasowego sposobu zarządzania kasami przez te osoby. Prezesi ponoszą odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację kas oraz nieprawidłowości w ich działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcje KNF" - podkreślono w komunikacie.
Dodano, że Komisja brała pod uwagę też m.in. ocenę zdolności prezesów do skutecznej realizacji działań naprawczych oraz zapewnienia właściwego zarządzania i rozwoju kasy w przyszłości.
We wtorkowym komunikacie KNF podała, że aktualnie 42 z 52 kas są zobowiązane do realizacji programu postępowania naprawczego, a w przypadku 23 SKOK-ów KNF prowadzi postępowania w przedmiocie ustanowienia w kasie zarządcy komisarycznego.
Na początku sierpnia Komisja odmówiła zatwierdzenia prezesów pięciu innych SKOK-ów. Chodziło o SKOK im. Stanisława Adamskiego, Powszechnej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Wielkopolskiej SKOK, SKOK "Wybrzeże", a także SKOK Piast. Jako powód również podała brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania kasą.
Z opublikowanych przez Komisję przed miesiącem danych wynika, że na koniec pierwszego kwartału br. sektor SKOK odnotował stratę w wysokości 8,5 mln zł. Duży wpływ na to miała pogarszająca się jakość ich portfela kredytowego. Zysk wykazało 35 na 55 działających kas.
W dokumencie wskazano też, że w pierwszym kwartale tego roku 34 proc. portfela SKOK-ów stanowiły przeterminowane kredyty i pożyczki, czyli takie, które mają co najmniej jednodniowe opóźnienie w płatności. Zaznaczono, że mimo dużej skali restrukturyzacji należności (13,9 proc. portfela kredytowego) i w efekcie zaliczania ich do obsługiwanych terminowo, w pierwszych trzech miesiącach roku wartość kredytów przeterminowanych wzrosła o ponad 15 proc. (PAP)
(planujemy kontynuację tematu)