Trwa ładowanie...
d2fk7pv

KNF sprzeciwiła się przejęciu BPH TFI przez Investors Holding(aktl.)

...

Share
d2fk7pv

Dochodzi informacja z komunikatu Banku BPH #

22.11. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego zgłosiła sprzeciw do planowanego przejęcia przez Investors Holding akcji BPH TFI - poinformowała Komisja w komunikacie prasowym. Bank BPH zapowiedział, że w tej sytuacji do transakcji nie dojdzie.

Sprzeciw został zgłoszony ze względu na przesłanki określone w art. 54h ust. 2 pkt 3, 4 i 5 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Na podstawie tych przepisów podmiot składający wniosek o przejęcie powinien udowodnić, że jest w dobrej kondycji finansowej, powinien też pokazać wpływ realizacji planów inwestycyjnych na przyszłą swoją sytuację finansową i na przyszłą sytuację finansową towarzystwa.

Podmiot przejmujący powinien także w myśl tych przepisów zapewnić przestrzeganie przez towarzystwo wymogów ostrożnościowych wynikających z przepisów prawa, w tym wymogów kapitałowych, kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem.

d2fk7pv

Podmiot przejmujący powinien też wykazać, że środki na sfinansowanie transakcji nie pochodzą m.in. z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz nie mają związku z finansowaniem terroryzmu.

Z przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych wynika, że pomimo zgłoszenia sprzeciwu przez KNF kupno akcji funduszu jest możliwe, ale wtedy kupujący nie będzie mógł wykonywać z nich prawa głosu.

W oddzielnym komunikacie Bank BPH poinformował, że wyrażenie sprzeciwu przez KNF oznacza, iż warunki zawieszające zakończenia transakcji sprzedaży akcji spółki BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych przez spółkę zależną od Banku BPH na rzecz Investors Holding nie zostały spełnione, a transakcja nie zostanie sfinalizowana.

Investors Holding podpisał w grudniu 2012 roku przedwstępną warunkową umowę kupna 100 proc. udziałów BPH TFI od General Electric i spółki BPH PBK za kwotę 170,3 mln zł.

d2fk7pv

Podmiotem dominującym wobec TFI jest General Electric Company, posiadający 50,14 proc. udziałów, zaś pozostałe 49,86 proc. należy do BPH PBK Zarządzanie Funduszami (spółka w 100 proc. zależna Banku BPH).

Investors Holding jest spółką kontrolującą 100 proc. Investors TFI oraz 60 proc. Domu Inwestycyjnego Investors. W 2011 roku spółka przejęła DWS Polska TFI i dokonała pełnej integracji operacyjnej tej firmy z Investors TFI. (PAP)

pr/ ana/

d2fk7pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fk7pv
d2fk7pv