KNF ws. Kredyt Bank i BZ WBK będzie kierować się zasadami funkcjonowania UniCredit w Polsce (opis)

28.02. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przy rozpatrywaniu wniosku w sprawie połączenia Kredyt Banku i BZ WBK będzie kierować się zasadami, na jakich funkcjonuje...

28.02.2012 | aktual.: 28.02.2012 12:23

28.02. Warszawa (PAP) - Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) przy rozpatrywaniu wniosku w sprawie połączenia Kredyt Banku i BZ WBK będzie kierować się zasadami, na jakich funkcjonuje w Polsce grupa UniCredit - podał KNF w komunikacie.

"Z uwagi na wielkość banku po ewentualnym połączeniu, przy rozpatrywaniu wniosku i ocenianiu zobowiązań inwestorskich punktem odniesienia dla KNF będą zasady na jakich funkcjonuje w Polsce grupa UniCredit - większościowy udziałowiec Banku Pekao SA" - podał KNF w komunikacie.

Przedstawiciele KNF w rozmowie z PAP nie chcieli rozwinąć tego komunikatu.

W czasie postępowania przed Komisją Nadzoru Bankowego w 2006 roku, starając się o zgodę na połączenie Banku Pekao z BPH, przedstawiciele UniCredit złożyli szereg deklaracji dotyczących swojego funkcjonowania w Polsce.

Zadeklarowali oni wtedy m.in., że przez połączenie BPH i Pekao Unicredit zamierza utworzyć wiodący bank uniwersalny w Polsce i wiodącą instytucję finansową w Europie Środkowej i Wschodniej, która będzie jedną z dwóch kluczowych instytucji UniCredito w Europie Środkowej i Wschodniej.

Włoski inwestor deklarował, że gdyby rozważał inwestycje poza Polską, na Ukrainie lub w krajach bałtyckich, wtedy połączony bank będzie odgrywał wiodącą i aktywną rolę.

UniCredit zobowiązał się, że zamierza zintegrować placówki sieci obu banków w taki sposób, aby połączony bank oferował jak najdogodniejszy dostęp do placówek w całym kraju, eliminując obszary, w których sieci się dublują (co nie wyklucza możliwości tworzenia nowych placówek w odpowiednich lokalizacjach). W ramach integracji Wnioskodawca będzie eliminował placówki tylko wtedy, gdy będą przemawiały za tym oczywiste przyczyny ekonomiczne, i tylko wówczas gdy nie spowoduje to ograniczenia dogodnego dostępu do usług dla ludności.

Zobowiązania UniCredit dotyczyły też m.in. tego, że połączony bank pozostanie notowany na warszawskiej giełdzie, a jeśli główny akcjonariusz przekroczy w nim próg 75 proc., to będzie to miało charakter jedynie przejściowy.

UniCredit zobowiązał się też, że podejmie wszelkie działania w celu zapewnienia rozwoju działalności połączonego banku, przez wprowadzenie nowych produktów i usług bankowych i tym samym zwiększenia efektywności pracy kadry pracowniczej, tak aby redukcja zatrudnienia związana z połączeniem nie wpływała na stabilność banku.

Wnioskodawca zobowiązał się, że będzie dokładał wszelkich starań, by płynność BPH oraz jego pozycja kapitałowa i współczynnik wypłacalności pozostały na zadowalającym i stabilnym poziomie tak, aby BPH zachował zdolność do wypełniania swoich zobowiązań.

Wnioskodawca zobowiązał się również, że zapewni dostęp nadzoru polskiego do wszelkich jednostek nadrzędnych nad połączonym bankiem w celu umożliwienia nadzorowi polskiemu weryfikacji kwestii istotnych dla stabilnego i ostrożnego zarządzania bankiem.

KBC i Santander zamierzają połączyć Bank Zachodni i Kredyt Bank w Polsce. Parytet wymiany akcji wyniesie 6,96 akcji BZ WBK za 100 akcji Kredyt Banku - podały spółki w komunikatach prasowych. Zamknięcie transakcji jest planowane na drugą połowę 2012 roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód. (PAP)

pr/ asa/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)