Kobiety biorą więcej zwolnień lekarskich niż mężczyźni. W jakim regionie najwięcej?
Najczęściej po zwolnienia lekarskie sięgały mieszkanki województwa śląskiego oraz wielkopolskiego.
Najczęściej po zwolnienia lekarskie sięgały mieszkanki województwa śląskiego oraz wielkopolskiego, gdzie na 10 kobiet pracujących odnotowano średnio po 15 zwolnień.
W 2008 roku na 10 pracujących Polek przypadło średnio 13 zwolnień lekarskich, wystawionych z tytułu choroby własnej. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten był niższy i kształtował się na poziomie 10 zwolnień.
Najczęściej po zwolnienia lekarskie sięgały mieszkanki województwa śląskiego oraz wielkopolskiego, gdzie na 10 kobiet pracujących odnotowano średnio po 15 zwolnień. Najrzadziej chorowały panie zamieszkujące województwo lubelskie. Na 10 pracujących kobiet przypadło tam średnio nieco ponad 8 zwolnień lekarskich.
W 2008 roku przeciętna długość zwolnienia lekarskiego w Polsce wyniosła 11,7 dni. Zwolnienia kobiet były średnio o jeden dzień dłuższe niż zwolnienia mężczyzn. O ile liczba najkrótszych zwolnień lekarskich (do 6 dni) okazała się zbliżona u przedstawicieli obu płci, o tyle dłuższe zwolnienia (3-4 tygodniowe) były domeną pań. Mężczyźni częściej niż kobiety przebywali za to na zwolnieniach 1-2 tygodniowych.
Stosunkowo najwięcej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą wygenerowały pracownice administracji publicznej. W 2008 roku na jedną pracującą Polkę w tym sektorze gospodarki przypadły niemal 24 dni zwolnienia ZUS ZLA. Tylko nieco mniejszy wskaźnik odnotowały sekcje pośrednictwo finansowe (20 dni) oraz przetwórstwo przemysłowe (20 dni). Najmniej chorowały kobiety zatrudnione w edukacji oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i wodę. Tam na jedną pracującą w 2008 roku przypadło odpowiednio 11 i 12 dni absencji chorobowej.
W jakim wieku pracujące kobiety najczęściej chorują? Jakie schorzenia są główną przyczyną nieobecności w pracy? Czy panie w ciąży w znaczący sposób zawyżają krajowe statystyki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Polka na chorobowym – fakty i mity”; w portalu rynekpracy.pl.
Redakcja
href="http://wp.pl/">[
]( http://www.rynekpracy.pl/index.php/p.10 )