Trwa ładowanie...
15-05-2008 11:49

Kogo ominą "pomostówki"?

Piloci i strażacy mogą liczyć na emeryture pomostową. Nauczyciele z grona zawodów uprzywilejowanych mają zostać wykluczeni.

Kogo ominą "pomostówki"?
dcigcnj
dcigcnj

Piloci i strażacy mogą liczyć na emeryture pomostową. Przywileje mają otrzymać osoby, które pracują w skrajnie trudnych warunkach i od których zależy bezpieczeństwo innych. Nauczyciele z tego grona mają zostać wykluczeni.

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych trafił do konsultacji społecznych. Przewiduje drastyczne ograniczenie uprawnionych do wcześniejszej rezygnacji z pracy. Już wiadomo, że projekt nie podoba się przedstawicielom OPZZ.

"Proponowane przepisy są nie do przyjęcia. Przede wszystkim nie chronią praw osób, które przed 1999 r. pracowały w szczególnych warunkach lub charakterze. Nie wiadomo, jakie stanowiska kryją się pod nowym wykazem prac. To że tyle rządów nie było w stanie przygotować tych przepisów, nie oznacza, że obecny ma to robić na kolanie, z krzywdą dla przeszło 800 tys. pracowników" - mówi "Rzeczpospolitej" Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Przedstawiciele pracodawców popierają projekt i są za wydłużaniem pracy w Polsce. "Nie oczekujemy, że związki zgodzą się na nowe rozwiązania, gdyż reprezentują uprzywilejowanych. Mogę powiedzieć, że albo ograniczymy teraz możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, albo trzeba będzie zwiększyć składki do ZUS" - mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

"Rzeczpospolita" informuje, że pomostówki ominą kolejarzy, budowlańców oraz energetyków. A tażke nauczycieli. Aby uciszyć ich niezadowolenie i zyskać zgodę na dłuższą pracę, rząd planuje także znaczne podwyższenie ich pensji.

dcigcnj

Po wejściu nowych przepisów w życie, uprzywilejowany musi wykonywać pracę wymienioną na nowej liście. Potrzebny jest też staż pracy – 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym 15 w szczególnych warunkach. Kobiety muszą mieć ukończone 55 lat, a mężczyźni 60. Jeszcze pięć lat wcześniej będą mogli przejść na pomostową emeryturę ci, którzy pracowali na statkach żeglugi powietrznej, w morskich portach handlowych oraz przedsiębiorstwach pomocniczych działających na rzecz tych portów, w hutnictwie w szczególnych warunkach lub jako nurkowie, kesoniarze, rybacy morscy, a także bezpośrednio przy przetwórstwie materiałów zawierających azbest i robotach rozbiórkowych związanych z ich usuwaniem.
Zobacz też:
EUROPA MUSI PRACOWAĆ DŁUŻEJ
PODWYŻKI DLA PROFESORÓW PAN

dcigcnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcigcnj