Kolejarze chcą stajkować

Kolejarze ostrzegają: jeżeli rząd nie podejmie rozmów w sprawie kolejarskich emerytur, to 12 czerwca przeprowadzą strajk ostrzegawczy. Domagają się m.in. prawa do wcześniejszych emerytur dla niektórych grup kolejarzy.

Kolejarze chcą stajkować

Rzecznik prasowy PKP SA Michała Wrzoska, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że strajk w okresie przedwakacyjnym odbije się na przychodach przewoźników kolejowych. W liście do premiera związkowcy domagają się prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcą, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku. Kolejarze chcą też wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Chcą, aby rok pracy w takich warunkach liczył się jak 14 miesięcy.

Poza tym związkowcy opowiadają się za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.

Jak poinformowali związkowcy, w komunikacie przesłanym PAP, w piątek kolejowe związki zawodowe przekształciły się w Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy. Komitety zakładowe od 28 maja br. przeprowadzą referendum wśród pracowników w sprawie strajku generalnego.

- Jeżeli w czasie trwania referendum nie zostaną podjęte przez stronę rządową merytoryczne rozmowy w sprawie rozwiązań emerytalnych dla kolejarzy, 12 czerwca 2007 r. zostanie przeprowadzony na całej sieci PKP strajk ostrzegawczy - uprzedzają związkowcy.

W grudniu 2006 r. kolejarze zorganizowali w Warszawie w sprawie swoich emerytur kilkutysięczną manifestację. Ich ówczesne postulaty były takie same, jak te z piątkowego listu do premiera. Wrzosek powiedział PAP, że zarząd PKP SA będzie namawiał kolejarzy do wybrania innej formy protestu. Dodał, że PKP SA nie jest stroną w tym sporze, bo uprawnienia emerytalne kolejarzy nie zależą od PKP SA.

Koordynator Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Jan Krzysztof Mazurkiewicz poinformował PAP, że wnioski związków zawodowych kolejarzy w sprawie wcześniejszych i pomostowych emerytur powinny być rozpatrywane w ramach trwających prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Projekt ten zawierający również rozwiązania dla kolejarzy został rozesłany do konsultacji z partnerami społecznymi 27 kwietnia. Obecnie do ministerstwa wpływają uwagi central związkowych i poszczególnych resortów w tej sprawie - informuje resort pracy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)