Kolejarze chcą stajkować

Kolejarze ostrzegają: jeżeli rząd nie podejmie rozmów w sprawie kolejarskich emerytur, to 12 czerwca przeprowadzą strajk ostrzegawczy. Domagają się m.in. prawa do wcześniejszych emerytur dla niektórych grup kolejarzy.

Kolejarze chcą stajkować

21.05.2007 | aktual.: 21.05.2007 13:30

Rzecznik prasowy PKP SA Michała Wrzoska, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że strajk w okresie przedwakacyjnym odbije się na przychodach przewoźników kolejowych. W liście do premiera związkowcy domagają się prawa do emerytury kolejowej w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Chcą, aby dotyczyło to wszystkich kolejarzy zatrudnionych w PKP przed 31 grudnia 1998 roku. Kolejarze chcą też wprowadzenia zapisów w ustawie o komercjalizacji PKP, umożliwiających wszystkim pracującym na kolei w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze przejście na wcześniejszą emeryturę po 40 latach pracy. Chcą, aby rok pracy w takich warunkach liczył się jak 14 miesięcy.

Poza tym związkowcy opowiadają się za wpisaniem do ustawy o emeryturach pomostowych możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę w wieku 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Chodziłoby o osoby zatrudnione na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem ruchu kolejowego, w przypadku utraty możliwości wykonywania zawodu ze względów zdrowotnych.

Jak poinformowali związkowcy, w komunikacie przesłanym PAP, w piątek kolejowe związki zawodowe przekształciły się w Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Kolejarzy. Komitety zakładowe od 28 maja br. przeprowadzą referendum wśród pracowników w sprawie strajku generalnego.

- Jeżeli w czasie trwania referendum nie zostaną podjęte przez stronę rządową merytoryczne rozmowy w sprawie rozwiązań emerytalnych dla kolejarzy, 12 czerwca 2007 r. zostanie przeprowadzony na całej sieci PKP strajk ostrzegawczy - uprzedzają związkowcy.

W grudniu 2006 r. kolejarze zorganizowali w Warszawie w sprawie swoich emerytur kilkutysięczną manifestację. Ich ówczesne postulaty były takie same, jak te z piątkowego listu do premiera. Wrzosek powiedział PAP, że zarząd PKP SA będzie namawiał kolejarzy do wybrania innej formy protestu. Dodał, że PKP SA nie jest stroną w tym sporze, bo uprawnienia emerytalne kolejarzy nie zależą od PKP SA.

Koordynator Biura Promocji i Mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej Jan Krzysztof Mazurkiewicz poinformował PAP, że wnioski związków zawodowych kolejarzy w sprawie wcześniejszych i pomostowych emerytur powinny być rozpatrywane w ramach trwających prac nad projektem ustawy o emeryturach pomostowych. Projekt ten zawierający również rozwiązania dla kolejarzy został rozesłany do konsultacji z partnerami społecznymi 27 kwietnia. Obecnie do ministerstwa wpływają uwagi central związkowych i poszczególnych resortów w tej sprawie - informuje resort pracy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)