Trwa ładowanie...

Koleje Dolnośląskie przewiozły rekordową liczbę pasażerów

Ponad 2,2 mln pasażerów przewiozły w I kwartale tego roku Koleje Dolnośląskie. To o pół miliona więcej niż w analogicznym okresie 2016 r i najlepszy wynik w historii tej kolejowej spółki.

Koleje Dolnośląskie przewiozły rekordową liczbę pasażerówŹródło: WP.PL, fot: Bartosz Wawryszuk
d3mz2yj
d3mz2yj

Koleje Dolnośląskie S.A. to spółka, która w całości należy do samorządu województwa i obsługuje regionalne połączenia kolejowe.

Z roku na roku rośnie liczba pasażerów korzystających z usług tego przewoźnika. W 2012 r. Koleje Dolnośląskie przewiozły 1,8 mln osób, w 2015 r. - 5,2 mln osób, zaś w ubiegłym roku ponad 7 mln osób.

Jak podkreślają władze Kolei Dolnośląskich, I kwartał tego roku jest rekordowy pod względem liczby pasażerów korzystających z usług tego przewoźnika. Spółka przewiozła ponad 2,2 mln pasażerów, to o pół miliona więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. - Wyniki pierwszego kwartału pokazują, że w tym roku możemy ustanowić kolejny rekord - powiedział Piotr Rachwalski, prezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

W tym roku oprócz lokalnych połączeń, Koleje Dolnośląskie uruchomiły również dwa połączenia transgraniczne. Od maja pociągi przewoźnika kursują do czeskiego Trutnova oraz niemieckiego miasta Forst. Z połączenia do Trutnova pasażerowie mogą skorzystać w każdy weekend i święto, natomiast do Forst dojadą od poniedziałku do piątku ze stacji Żagań i w weekendy bezpośrednio z dworca Wrocław Główny.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak podkreślił, że samorząd województwa konsekwentnie stawia na rozwój kolei jako najbardziej efektywnego i ekologicznego środka transportu. - Wzrost liczby pasażerów pokazuje, że nasze działania przynoszą wymierny efekt. Można powiedzieć, że w naszym regionie ma miejsce dziś prawdziwa kolejowa rewolucja - powiedział Michalak.

d3mz2yj

Koleje Dolnośląskie obecnie mają do dyspozycji 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 25 pojazdów spalinowych. W styczniu zarząd województwa podpisał umowę na zakup 11 nowoczesnych pociągów dla swojej kolejowej spółki. Przeznaczono na ten cel ponad 250 mln zł. To największa inwestycja w historii lokalnego przewoźnika. Umowa przewiduje zakup 11 pociągów typu Impuls 45 WE od firmy Newag SA. To pięcioczłonowe pojazdy o napędzie elektrycznym, wyposażone m.in. w bezprzewodowy dostęp do internetu, automaty biletowe, gniazda elektryczne przy fotelach.

d3mz2yj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz2yj