Trwa ładowanie...

Kolejki do lekarzy. Tryb pilny to 135 dni czekania na rezonans

Chorzy na raka mieli nie czekać na wizytę u specjalisty – obiecywał w ubiegłym roku minister zdrowia. Tymczasem kolejki do lekarzy oraz na badania ciągną się miesiącami.

Share
Kolejki do lekarzy. Tryb pilny to 135 dni czekania na rezonans
Źródło: 123RF
d2b6gec

Średni czas oczekiwania na rezonans w trybie pilnym to 89 dni. W skrajnych przypadkach, jak choćby w szpitalach województwa śląskiego, rozciąga się do 135 dni – podaje "Super Express".

Jeśli to jest tryb pilny, to ile trzeba czekać w standardowej kolejce do rezonansu? Średnio 154 dni. Tomografia komputerowa 26 dni – podaje dziennik za fundacją Alivia.

d2b6gec

Resort przekonuje, że w przypadku rezonansu i tak dodatkowe nakłady spowodowały, że kolejki zmniejszyły się o 72 tys. osób, a do tomografu 60 tys.

Tymczasem, jak pisaliśmy w money.pl, średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty przez ostatnie 9 lat niemal się podwoił. Tak wskazuję badania Barometru Fundacji Watch Health Care.

Rekord to średnio ponad dwa lata czekania do endokrynologa i blisko rok do kardiologa dziecięcego. Aby uzyskać poradę, trzeba czekać średnio blisko 4 miesiące – czytamy w raporcie Fundacji Watch Health Care im. Prof. Jacka Ruszkowskiego. Barometr WHC wskazuje, że od końca 2016 roku przeciętny czas oczekiwania na wizytę do rośnie nieprzerwanie.

d2b6gec

Do kogo trzeba czekać najdłużej? Z badań Fundacji Watch Health Care wynika, że to do endokrynologów należy rekord. Średni czas oczekiwania na wizytę wynosi aż 24,2 miesiąca, czyli ponad 2 lata.

Obejrzyj: Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem:

Bardzo zła sytuacja jest również wśród specjalistów dziecięcych. 11,8 miesiąca, to czas, jaki średnio mali pacjenci muszą czekać na dostęp do kardiologa dziecięcego. Do urologa dziecięcego trzeba czekać 4,5 miesiąca, a neurologa dziecięcego 3,8.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2b6gec

Podziel się opinią

Share
d2b6gec
d2b6gec