Kolejna fala wyprzedaży akcji

Wczorajsze notowania przebiegały w bardzo nerwowej atmosferze. W czwartek kontynuowana był silna wyprzedaż na rynkach akcji spotęgowana obawami inwestorów dotyczącymi perspektyw recesji i deflacji.

21.11.2008 10:10

Symptomem do tego były koleje złe dane z gospodarki amerykańskiej. Po raz kolejny z rzędu wzrosła liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w USA, a także spadła aktywność gospodarcza. Oliwy do ognia dolały spory w Kongresie wokół pakietu ratunkowego dla amerykańskich Koncernów motoryzacyjnych (GM, Chryslera, Forda). Dopóki firmy te nie przedstawią biznes planu, nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rządu. Do ponownych rozmów w tej sprawie w Kongresie ma dojść w grudniu tego roku.

Wszyscy zdają się wypatrywać jakiegoś światełka w tunelu, którego jednak jak na razie nie widać. Do poprawy nastrojów nie przyczyniła się nawet wczorajsza zaskakująca decyzja banku centralnego Szwajcarii o obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych. Tym śladem nie poszedł Bank Japonii, utrzymując główna stopę procentową na niezmienionym poziomie. Natomiast pojawiają się głosy wśród członków ECB (Mersch), że tak duże cięcia stóp przynoszą odwrotne efekty od zamierzonych.

Z powodu nasilających się obaw przed spowolnieniem gospodarczym inwestorzy w dalszym ciągu podchodzą dość sceptycznie do ryzykownych inwestycji takich jak akcje, surowce czy waluty krajów o wysokich stopach procentowych. W rezultacie dolar ponownie umocnił się do większości walut., natomiast złoty znajduje się blisko ostatnich minimów lokalnych.

Dziś w centrum uwagi będą publikacje makroekonomiczne z Niemiec i strefy euro na temat indeksu PMI z sektora produkcyjnego i usługowego. Z kanady poznamy dane na temat inflacji CPI.

EURPLN
W dniu wczorajszym eurozłoty zachowywał się dość stabilnie. Pomimo rozczarowujących danych na temat produkcji przemysłowej z Polski złoty zachowywał się dość dobrze. Notatki z ostatniego posiedzenia głoszą, iż perspektywy gospodarcze Polski są gorsze, jednak bieżąca i oczekiwana inflacja jest wciąż wysoka, co może skłonić RPP do utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do końca I kw. 2009r. Eurozłoty znajduje się nadal w lekkim kanale wzrostowym, którego górne ograniczenie wyznacza poziom 4,0, natomiast dolne strefa 3,7550/60. Dopóki sytuacja na rynkach pozostaje nerwowa, wszelkie umocnienie złotego w rejon 3,7550 może okazać się dobrą okazją do zakupu EURPLN.

EURUSD
Kurs EURUSD powrócił do zakresu konsolidacji, w dalszym ciągu broniąc linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych przebiegająca w okolicy 1,2400. Przełamanie tego istotnego poziomu będzie bodźcem do dalszego umocnienia się waluty amerykańskiej. W oczekiwaniu na dane na temat aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym i usługowym euro znajduje się w okolicach w strefie oporu 1,2530-1,26. Dopóki znajdujemy się poniżej tych poziomów, popyt na euro powinien być ograniczony.

GBPUSD
GBPUSD zdołał obronić linie trendu spadkowego, co zostało wykorzystane do dość agresywnej sprzedaży funta. Problemy z jakimi się boryka gospodarka światowa, utrzymujący się dość duży popyt na dolary, a także obecna sytuacja techniczna na EURGBP może dodatkowo wywierać presję na walucie brytyjskiej. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,4915 gdzie znajduje się 38,2% zniesienia fib całości spadków z okolic 1,5250. Dopóki znajdujemy się poniżej silnej strefy oporu 1,52-1,53, do ruchy korekcyjne powinny być dość ograniczone. Najbliższe wsparcie to okolice 1,47.

USDJPY

Japonia w dalszym ciągu pozostaje jednym z rajów o najniższych stopach procentowych wśród państw wysoko uprzemysłowionych. Decyzja BoJ główna stopa pozostała na niezmienionym poziomie 0,3%. Bank rozważa jednak wsparcie dla borykającej się z problemami gospodarki w postaci ‘zastrzyku’ finansowego. Silne spadki na giełdach sprzyjają utrzymywaniu się dość wysokiej awersji do ryzyka i umacnianiu jena. Obecnie można się spodziewać niewielkiego odreagowania wczorajszych spadków na indeksach, co powinno być symptomem do ruchu korekcyjnego na USDJPY w okolice 96,30-96,70. Najbliższe wsparcie wyznacza wczorajsze minimum lokalne.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)