Trwa ładowanie...
d3eg1my

Kolejna podwyżka stóp proc. NBP w drugim kwartale tego roku - Millennium (opinia)

09.02. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Millennium Banku oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych dopiero w drugim kwartale tego roku, decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej w...

Share
d3eg1my

09.02. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Millennium Banku oczekują kolejnej podwyżki stóp procentowych dopiero w drugim kwartale tego roku, decyzja o zacieśnieniu polityki pieniężnej w marcu wydaje się mało prawdopodobna. Ich zdaniem RPP będzie chciała stopniowo dozować podwyżki stóp, dostosowując ich poziom do aktualnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. Na koniec roku stopa referencyjna NBP znajdzie się na poziomie 4,25 proc.

"Rada Polityki Pieniężnej przerwała półtoraroczny okres stabilności stóp procentowych w Polsce, podnosząc na styczniowym posiedzeniu wszystkie podstawowe stopy o 25 bps. Zdaniem RPP w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej celu ze względu na wcześniejsze silne wzrosty cen żywności, wysoką dynamikę cen paliw i podwyżki stawek VAT w 2011 roku. Według naszych prognoz już w Q1 inflacja przekroczy 3,5 proc. r/r, górne ograniczenie odchyleń inflacji od celu banku centralnego" - napisali ekonomiści z Millennium w comiesięcznym raporcie.

"RPP zwróciła uwagę, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego i poprawa sytuacji na rynku pracy mogą prowadzić do stopniowego wzrostu presji płacowej i inflacyjnej w średnim okresie. Styczniowa decyzja RPP jest niewątpliwie początkiem cyklu podwyżek. W naszej ocenie nie oznacza to jednak podwyżek stóp na kolejnych z rzędu posiedzeniach" - dodali.

d3eg1my

"Wydaje się, iż Rada będzie chciała stopniowo dozować podwyżki stóp, dostosowując ich poziom do aktualnej sytuacji gospodarczej i rynkowej. W naszej ocenie w tym roku stopy procentowe podniesione zostaną o kolejne 50 bps i na koniec roku stopa referencyjna znajdzie się na poziomie 4,25 proc. Kolejnego ruchu spodziewalibyśmy się dopiero w drugim kwartale. Decyzja w marcu wydaje się nam mało prawdopodobna, pomimo publikacji nowej projekcji inflacyjnej" - oceniają ekonomiści z Millennium.(PAP)

jba/ gor/

d3eg1my

Podziel się opinią

Share
d3eg1my
d3eg1my