Kolejne cięcia stóp potrzebne, ale muszą być wyważone ze względu na PLN - Pietrewicz z RPP

1.4.Warszawa (PAP) - Kolejne obniżki stóp procentowych są
potrzebne, obecny poziom stóp procentowych nie jest jeszcze
docelowym. Ze względu na zagrożenie dalszego osłabienia się...

1.4.Warszawa (PAP) - Kolejne obniżki stóp procentowych są potrzebne, obecny poziom stóp procentowych nie jest jeszcze docelowym. Ze względu na zagrożenie dalszego osłabienia się kursu złotego kolejne kroki RPP powinny być jednak wyważone - uważa Mirosław Pietrewicz z RPP.

"Jest miejsce do obniżek stóp procentowych. Nie uważam, żebyśmy osiągnęli docelowy poziom, jednak w obecnej sytuacji trzeba byłoby przyjąć taktykę ostrożnych kroków" - powiedział Pietrewicz w rozmowie z PAP.

"Zawsze ważna jest dynamika inflacji, ale teraz bardzo ważne jest również to, co dzieje się w sferze realnej gospodarki. A tu mamy do czynienia ciągle z obniżaniem szacunków tempa wzrostu PKB, które pokazują, że przebieg zjawisk gospodarczych jest coraz bardziej niekorzystny. W związku z tym nie możemy, jak sądzę, odstąpić od naszego ważnego zadania, jakim jest dbanie również o wzrost i stabilizację gospodarczą. Sądzę, że dalsze obniżki stóp są jeszcze konieczne" - dodał.

Zdaniem Pietrewicza, to, co dzieje się w obszarze kursu walutowego nie zachęca do radykalnych obniżek stóp procentowych.

"Trzeba prawdopodobnie je wyważać, żeby działając w kierunku pobudzenia wzrostu PKB, jednocześnie nie pobudzić inflacji poprzez kurs złotego" - powiedział.

OBNIŻKA ST. REZERWY OBOWIĄZKOWEJ NIEPOTRZEBNA, GŁĘBSZE CIĘCIE ST. DEPOZYTOWEJ NIEWYKLUCZONE

Zdaniem Pietrewicza obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej nie dałoby odpowiednich rezultatów.

"Dodawanie płynności w tej chwili chyba nie jest konieczne. Nie przyniosłoby to spodziewanego rezultatu w postaci zwiększenia aktywności banków na polu kredytowym" - powiedział.

"Należy obserwować to bardzo dokładnie i reagować odpowiednio, gdy takie działanie będzie mogło przynieść efekty" - dodał.

Jednocześnie członek RPP dodał, że nie jest wykluczone, że powinno się dokonać głębszej obniżki stopy depozytowej.

"Nie jest wykluczone, że powinno się dokonać jej obniżki po to, aby zachęcić banki do udzielania kredytów. Uważam, że może być już lub w niedługim czasie potrzeba takiego działania" - powiedział.

Pietrewicz, komentując prognozę inflacji Ministerstwa Finansów powiedział, że jest ona wyższa, niż się spodziewano, choć nie przeraża, ponieważ główną przyczyną wzrostu inflacji są najprawdopodobniej ceny regulowane.

"W marcu mieliśmy raczej do czynienia ze stabilizowaniem się złotego na niższym poziomie, z pewnymi wahaniami. Na pewno nie sprzyjało to obniżeniu inflacji, ale nie było też czynnikiem szczególnie ją dynamizującym" - powiedział.

"Na pewne jest to obszar, który powinien być pilnie śledzony przez RPP" - dodał.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ gor/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseinflacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)