Kolejne sankcje wobec Rosji. Zachód zawiesi "normalne stosunki handlowe"
Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Japonia, Wielka Brytania i Kanada zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego - zapowiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Dodał też, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, zapowiedział też zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza.
Biden podkreślił, że każde z państw uczyni ten krok w piątek, a w przypadku USA ruch ten został uzgodniony z Kongresem. Według dziennika "Wall Street Journal" oznaczać to będzie znacznie podwyższenie ceł na produkty z Rosji do poziomu tych nakładanych na produkty z Korei Północnej i Kuby. Jak zapowiedziała spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, Kongres podejmie te działania w przyszłym tygodniu.
Kawioru i wódki Rosja już Zachodowi nie sprzeda
Poza podwyższeniem ceł, Biden ma podpisać zarządzenie wykonawcze zakazujące importu produktów "flagowych" sektorów rosyjskiej gospodarki. Wymienił przy tym owoce morza (w tym kawior), alkohol oraz diamenty, co ma pozbawić Rosję miliarda dolarów dochodów. Ponadto nałożone zostanie embargo na eksport produktów luksusowych do osób znajdujących się w Rosji, takich jak biżuteria, ubrania, samochody czy zegarki. Rosja jest 23. największym partnerem handlowym USA, a wartość jej eksportu do USA w ubiegłym roku wyniosła niecałe 30 mld dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spekulanci odpowiadają za drożejącą żywność? "Powodują nadmierny wzrost"
Dalsze sankcje mają odebrać Rosji możliwości uzyskania pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. - Nie można zagrażać samym fundamentom pokoju i stabilności międzynarodowej, a potem ubiegać się o pomoc finansową od społeczności międzynarodowej - zaznaczył Biden.
Prezydent zapowiedział też dalsze sankcje i koordynację działań przeciwko majątkom oligarchów. Do listy sankcji zostaną dodani m.in. bliski Putinowi oligarcha Jurij Kowalczuk oraz autorzy wniosku rosyjskiej Dumy Państwowej (niższej izby rosyjskiego parlamentu) o uznanie separatystycznych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy.
Biden zapowiada kolejne sankcje
Dodatkowo Biden podpisze rozporządzenie umożliwiające mu w przyszłości zakazanie jakichkolwiek inwestycji amerykańskich podmiotów w Rosji. Wcześniej takich inwestycji zakazano w sektorze energetycznym. Podczas przemówienia ogłaszającego nową rundę restrykcji prezydent USA zapowiedział, że nie będą to ostatnie kroki wymierzone w rosyjską gospodarkę.
- Od początku mówiłem, że uderzymy w Putina mocno, bo Stany Zjednoczone, ich najbliżsi sojusznicy i partnerzy, działają razem - powiedział.
Odnosząc się do ostrzeżeń wydawanych m.in. przez Pentagon na temat możliwego rosyjskiego ataku lub prowokacji z użyciem broni chemicznej lub biologicznej na terytorium Ukrainy, Biden zagroził, że jeśli Rosja tego się dopuści, zapłaci wysoką cenę. Wcześniej wykluczył jednak interwencję militarną w Ukrainie, twierdząc, że "konfrontacja między NATO i Rosją oznaczałaby III wojnę światową", a tego USA chcą uniknąć.
Wyraził jednak przekonanie, że Rosja poniesie porażkę na Ukrainie i nie będzie w stanie jej sobie podporządkować. - Nie pozwolimy autokratom i niedoszłym cesarzom na dyktowanie kierunku, w którym ma zmierzać świat - oznajmił Biden.
W piątek premier Kanady Justin Trudeau, poinformował, że jego kraj wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę .
Kanadyjskie regulacje dotyczące sankcji oznaczają - zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i podmiotów i instytucji - zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów. Wśród osób objętych sankcjami jest Roman Abramowicz, właściciel brytyjskiego klubu piłkarskiego Chelsea FC, już ukarany sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii. W Kanadzie Abramowicz ma 28 proc. udziałów w firmie sektora stalowego Evraz.
Oligarcha ostrzega Moskwę przed odwetem
Tymczasem najbogatszy Rosjanin Władimir Potanin ostrzega Kreml przed ostrym odwetem za sankcje. W czwartek premier Rosji Michaił Miszustin powiedział prezydentowi Władimirowi Putinowi, że rząd zaproponował konfiskatę majątku zachodnich firm, które opuściły Rosję, i przekazanie go pod administrację zewnętrzną.
"Cofnęłoby nas to o sto lat do roku 1917, a konsekwencje - globalny brak zaufania inwestorów do Rosji - odczuwalibyśmy przez wiele dziesięcioleci" - skomentował Potanin na popularnym w Rosji (i jednym z nielicznych dziś dostępnych) komunikatorze Telegram.
Piątek 11 marca to szesnasty dzień rozpętanej przez Rosję wojny w Ukrainie. Dotychczas w działaniach zbrojnych na Ukrainie wywołanych rosyjską inwazją zginęło 564 cywilów, w tym 41 dzieci - poinformowało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (to liczba zweryfikowanych ofiar, w praktyce jest ich zdecydowanie więcej, władze samego tylko Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy mówią o ponad tysiącu zabitych). Z Ukrainy przed wojną uciekło już 2,5 mln uchodźców.