Trwa ładowanie...
d4nao9z
Gospodarka

Kolejny dzień wzrostów na Wall Street

Wczoraj przed sesją w Stanach Zjednoczonych spadki na rynku kontraktów terminowych na indeksy giełdowe sugerowały korektę na Wall Street.
Share
Kolejny dzień wzrostów na Wall Street
Źródło: Piotr Sałata (fot. TMS Brokers)
d4nao9z

Sytuacja zmieniła się diametralnie po publikacji raportu agencji ADP, według którego w kwietniu w sektorze prywatnym ubyło o 160 tysięcy mniej miejsc pracy, niż wskazywały na to oczekiwania rynkowe. Jeżeli wczorajsze dobre dane zostaną potwierdzone przez piątkową publikację Departamentu Pracy o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, na rynek napłynie wyraźny sygnał, iż amerykańska gospodarka najgorsze ma już za sobą. Dodatkowo pozytywny sentyment wśród inwestorów poprawiła wypowiedź amerykańskiego sekretarza skarbu Timothy Geithner'a, który twierdzi, że żaden z 19 największych banków nie ma bieżących problemów z płynnością, natomiast celem stres-testów jest zagwarantowanie, że amerykańscy pożyczkodawcy przetrwają ewentualne dalsze perturbacje na rynkach finansowych. Oficjalne wyniki stress-testów opinia publiczna pozna dzisiaj po godzinie 22:00 czasu warszawskiego. Podczas wczorajszej sesji na Wall Street najwięcej na wartości zyskał indeks szerokiego rynku S&P, który wzrósł ponad 1,7%, technologiczny
Nasdaq zwyżkował zaledwie o 0,28%, natomiast Dow Jones zakończył sesję o 1,2% powyżej wtorkowego zamknięcia. Liderami wzrostów były spółki z sektora bankowego. Citigroup zyskał 16%, Bank of America 17%, a JPMorgan 7%. Publikacja lepszych od oczekiwań wyników grupy Walt Disney, giganta z branży rozrywkowej, wywindowała akcje tej spółki o blisko 12% powyżej wtorkowego zamknięcia.

Po długiej przerwie, spowodowanej świętem państwowym w Japonii, na parkietach w Tokio dominował kolor zielony. Nikkei zyskał ponad 4,5% głównie za sprawą spółek z sektora finansowego.

Europejskie indeksy zyskują na wartości w ślad za giełdą na Wall Street. Inwestorzy z niecierpliwością będą oczekiwać na dzisiejszą decyzję w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz Eurolandzie. Rynek oczekuje, że BoE pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie, natomiast ECB obniży główną stopę o 25 pb do poziomu 1,0%. Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od dużych wzrostów. WIG20 w pierwszej godzinie handlu zwyżkował o blisko 2%. W ostatnich dniach indeks tzw „blue chipów” zbliżał się do psychologicznego poziom 1900 pkt. Przełamanie tego oporu, może stanowić sygnał dla dalszych wzrostów. W piątek wyniki kwartalne opublikuje Bank Millennium.

Piotr Sałata
Marcin Ciechoński
DM TMS Brokers S.A.

d4nao9z

Podziel się opinią

Share
d4nao9z
d4nao9z