Komendant pozbył się policjanta, bo za długo był na zwolnieniach. NSA wydał wyrok

Komendant Główny Policji uznał, że 951 dni absencji to przesada i zdecydował się zwolnić funkcjonariusza. Ten postanowił wkroczyć na drogę sądową, ale przegrał. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zwolnienie było uzasadnione "ważnym interesem służby".

Komendant pozbył się policjanta, bo za długo był na zwolnieniach. NSA wydał wyrok
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski
Patryk Skrzat

Przedłużający się okres zwolnień pracowników to kłopot dla każdego pracodawcy. Płacić trzeba, a rąk do pracy brakuje. Pozbycie się takiego pracownika nie jest natomiast prostą sprawą. Udało się jednak komendantowi głównemu policji. O ekstremalnym przypadku informuje "Rzeczpospolita", przytaczając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Funkcjonariusz, o którym mowa, został wydalony ze służby po tym, jak w latach 2011-2015 przebywał na zwolnieniu przez 951 dni. Komendant, zwalniając go, powołał się na przepis mówiący o "ważnym interesie służby". Przed sądem tłumaczył m.in. sytuacja dezorganizuje pracę i nadmiernie obciąża obowiązkami innych podwładnych. Długotrwałe zwolnienie miało także negatywnie wpływać na pozostałych policjantów.

Zobacz także: Polacy w Wielkiej Brytanii. Jaka przyszłość po Brexicie?

Zwolniony z taką argumentacją się nie zgodził i poszedł do sądu. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny potwierdziły jednak słuszność decyzji komendanta. – Skutki przedłużającej się absencji chorobowej policjanta na funkcjonowanie Policji i dla interesu społecznego, tożsamego z dobrem formacji, są oczywiste i nie wymagają dowodzenia – podkreślił sąd cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Wyrok jest prawomocny.

sądpolicjapraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (267)