Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
Waluty

Komentarz PLN: Czynniki zewnętrzne znów osłabiają złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji z ostatnich 5 sesji, choć widoczne są próby wyjścia wyżej na parach x-PLN. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2290 PLN za euro, 3,3460 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5048 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,637% w przypadku papierów 10-letnich.
Share
Komentarz PLN: Czynniki zewnętrzne znów osłabiają złotego
Źródło: DM BOŚ
d4enjyu

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego nie przyniosło istotnych zmian, choć wzrost wartości dolara po danych dot. inflacji przyniósł lekki wzrost presji podażowej na waluty EM. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami poruszania się par EUR/PLN oraz CHF/PLN w ramach ok. 5-sesyjnych konsolidacji. Równocześnie są to cały czas rejony odpowiednio 7- i 15-miesięcznych minimów PLN wobec zagranicznych dewiz. O ile w kraju czekamy na dzisiejsze dane dot. bezrobocia i sprzedaży detalicznej (więcej poniżej) to na szerokim rynku w centrum uwagi znajduje się euro. Wspólna waluta jest pod presją z uwagi na wczorajsze spekulacje nt. ewentualnego nabywania obligacji korporacyjnych przez EBC oraz domniemania, iż 18 ze 130 Banków w Strefie Euro może nie przejść stress-testów organizowanych przez EBC. Spadki euro znajdują jednak nikłe odzwierciedlenie w kwotowaniach EUR/PLN wskazując, iż inwestorzy zagraniczni wykazują obecnie małe zainteresowanie polską walutą.

W trakcie dzisiejszego handlu poznamy dane przygotowane przez GUS dot. stopy bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej za wrzesień (godz. 10:00). Rynek spodziewa się, analogicznie, dynamik na poziomie: 11,6% r/r oraz 2,45% r/r. Szczególnie ciekawie prezentują się oczekiwania co do pozytywnego odczytu w zakresie sprzedaży detalicznej, gdzie inwestorzy zakładają, że większa liczba dni handlowych przyniesie wyraźny wzrost wskaźnika. Dzisiejsze, potencjalnie lepsze dane mogą spowodować, iż rynkowego oczekiwania co do cięć stóp w listopadzie przez RPP ustalone zostaną na 25pb. Dodatkowo w trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 4-6 mld złotych. Równie ciekawie prezentuje się dzisiejszy kalendarz w zakresie RPP, gdzie otrzymamy zapiski z październikowego posiedzenia, które pozwolą nam bliżej przyjrzeć się argumentom za 50pb. cięciem.

Z rynkowego punktu widzenia na CHF/PLN oraz USD/PLN widoczne są próby dalszego osłabienia polskiej waluty. Ponownie ma to związek z czynnikiem zewnętrznym w postaci umocnienia dolara na szerokim rynku. Kluczowym zakresem na USD/PLN pozostaje 3,3525 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do testu okolic 3,45 PLN. W przypadku CHF/PLN oraz EUR/PLN istotnymi zakresami oporu są 4,2330-4,25 EUR/PLN oraz 3,5115 CHF/PLN.

d4enjyu

Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d4enjyu

Podziel się opinią

Share
d4enjyu
d4enjyu