Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
13-11-2014 07:28

Komentarz PLN: Niska zmienność na parach PLN, inflacja CPI w kalendarzu

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji na parach związanych z polską walutą. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2215 PLN za euro, 3,3945 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,5096 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,595% w przypadku papierów 10-letnich.

Komentarz PLN: Niska zmienność na parach PLN, inflacja CPI w kalendarzuŹródło: DM BOŚ
d1p9mfm
d1p9mfm

Ostatnie godziny handlu na rynku polskich aktywów nie przyniosły bardziej znaczących zmian w układzie sił. Złoty konsoliduje na większości zestawień, a lekkie umocnienie długu po publikacji z krajowego rynku (projekcja NBP) zostało relatywnie zanegowane. Najciekawszym z wydarzeń wydaje się wczorajsza publikacja projekcji inflacyjnej NBP, gdzie ponownie zostały obniżone prognozy inflacyjne (do 0,1% w 2014r. z 0,2% oraz aż do 1,6% w 2016r. z 2,3%). Dodatkowo obniżone zostały szacunki względem PKB, gdzie aktualna projekcja zakłada dynamikę na poziomie 3,2% w 2014r. wobec 3,6% uprzednio. Niemniej w dalszym ciągu wartość ta jest powyżej rynkowych prognoz zakładających wzrost o 3,0-3,1%.

W szerszym ujęciu otrzymaliśmy jednak kolejny pesymistyczny sygnał co do polskiej gospodarki, gdzie po raz kolejny uwagę przykuwają niskie projekcje w zakresie inflacji i uporczywego utrzymywania się wskaźnika poniżej celu NBP 2,5% (+/-1,5%). Na rynku złotego brak jest obecnie większych wahań i aktywności inwestorów stąd można oczekiwać, iż dane z końca tygodnia mogą zostać potraktowane jako impuls do handlu.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dot. inflacji konsumenckiej (CPI) w październiku. Rynek oczekuje pogłębienia deflacji do -0,4% r/r z -0,3% r/r uprzednio. Możemy więc mówić o założeniach działających na niekorzyść polskiej waluty, gdzie inwestorzy szacują, iż na bazie dzisiejszych i jutrzejszych wskazań RPP podejmie decyzję w grudniu.

Z rynkowego punktu widzenia na parach EUR/PLN oraz CHF/PLN w dalszym ciągu jesteśmy świadkami konsolidacji tuż poniżej 4,2330 PLN oraz 3,5115 PLN. W przypadku USD/PLN oscylujemy blisko niedawnych maksimów na poziomie 3,4120 PLN, gdzie decydującym czynnikiem pozostaje wycena USD na szerokim rynku. Najciekawiej przedstawia się sytuacja na GBP/PLN, gdzie słabość funta na większości par przyniosła mocniejsze cofniecie się również wobec złotego.

d1p9mfm

Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d1p9mfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p9mfm