Trwa ładowanie...
waluty
27-11-2008 18:25

Komentarz popołudniowy

Złoty w czwartek zyskał na wartości. O godzinie 18:15 kurs USD/PLN testował poziom 2,9181 zł, co oznacza spadek o 0,9 grosza w stosunku do środowego zamknięcia.

Komentarz popołudniowyŹródło: X-Trade Brokers DM
d1l2knd
d1l2knd

Kurs EUR/PLN, po spadku o 0,8 grosza, testował natomiast poziom 3,7601 zł. Dzisiejsze zmiany cechowały się niską aktywnością rynku, co pośrednio związane było z brakiem świętujących inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Święto Dziękczynienia). Umocnienie złotego, podobnie jak innych walut regionu, była pochodną dalszej poprawy klimatu inwestycyjnego na świecie. Istotnego wpływu na kształtowanie się notowań polskich par nie miały, liczne w dniu dzisiejszym, komentarze przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej po zakończonym wczoraj posiedzeniu, na którym miła miejsce pierwsza od dwóch lat obniżka stóp procentowych.

Z komentarzy wynikało, że jakkolwiek Rada ma świadomość że gospodarka hamuje, to wciąż będzie prowadzić zachowawczą politykę. W obecnej sytuacji oznacza to, że stopy będą obniżane po 25 punktów bazowych. Jak wynika z dzisiejszych wypowiedzi, jedynie bardzo złe dane z polskiej gospodarki, mogłyby zmusić Radę do gwałtowniejszych ruchów. Takich fatalnych danych członkowie RPP prawdopodobnie doczekają się na przełomie I i II kwartału przyszłego roku. Tyle tylko, że wówczas ewentualne decyzje o większym cięciu stop procentowych, mogą być już spóźnione.

W piątek notowania złotego wciąż będzie kształtowały zmiany klimatu inwestycyjnego oraz sytuacja na rynku EUR/USD, a więc zestaw czynników, które determinują jego zachowanie w ostatnich tygodniach.

Istotny wpływ na kształtowanie się kursów polskich par mogą również mieć, publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, szacunkowe dane nt. dynamiki polskiego PKB w III kwartale br.

d1l2knd

Rynek oczekuje odczytu na poziomie 4,7 proc., wobec 5,8 proc. w kwartale poprzednim. Dane zbliżone do 4 proc. mogłyby zostać potraktowane jako potwierdzenie obaw odnośnie zdecydowanego hamowania polskiej gospodarki, co przy zachowawczej postawie RPP oraz rządu, powinno być impulsem do osłabienia złotego. Odczyt na poziomie 5 proc., będzie natomiast działał uspokajająco i ma szanse złotego wzmocnić.

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d1l2knd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l2knd