Komentarz popołudniowy

Dzisiaj o godzinie 11:00 poznaliśmy dane z Europy. Odczyt inflacji HICP wyniósł -0,1%r/r. Jest to ewenement, ponieważ w historii Unii Europejskiej nie było jeszcze deflacji HICP.

Rynek Zagraniczny

Dzisiaj o godzinie 11:00 poznaliśmy dane z Europy. Odczyt inflacji HICP wyniósł -0,1%r/r. Jest to ewenement, ponieważ w historii Unii Europejskiej nie było jeszcze deflacji HICP.

Wzrost wartości pieniądza w czasie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem samym w sobie, a w połączeniu ze spowolnieniem gospodarczym może być katastrofalny w skutkach. Jeżeli pieniądz bowiem zyskuje na wartości nie opłaca się konsumować, ą trzymać go na późniejszy okres i kupić po niżej cenie (realnie-nominalnie pozostają one na stałych poziomach). Zjawisko takie zazwyczaj znacznie przedłuża okres spowolnienia gospodarczego i całkowicie zabija popyt, który jest przecież filarem do tworzenia PKB. Wydaje się jednak, że zjawisko to może mieć charakter przejściowy, co praktycznie zniweluje jego negatywne skutki.

O godzinie 15:00 poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Indeks Case & Schiller, obrazujący kształtowanie się cen w 20 największych metropoliach nowego kontynentu, odnotował 18,1% spadek. Prognozy mówiły o spadku na poziomie 18,5%. Nieco lepsze dane nie poprawiają jednak sytuacji. Ponad 18% spadek w skali rok do roku w dalszym ciągu obrazuje, że Stany Zjednoczone są w dalszym ciągu w głębokiej recesji i nic nie wskazuje na szybkie jej zakończenie.

EUR/USD

W dniu dzisiejszym para EUR/USD nie zdołała trwale pokonać oporu na poziomie 1,4150, gdzie występują wczorajsze maksima oraz obszar Fibonacciego. Następnie podążyła w kierunku poziomu 1,4058 o godzinie 15:15. O godzinie 15:45 figura ta notowana była na poziomie 1,4082. Rynek Polski i regionu

Dzisiaj o godzinie 14:00 poznaliśmy dane z Polski. Odczyt rachunku obrotów bieżących w I kwartale tego roku wskazał nadwyżkę na poziomie 340 mln EUR w stosunku do 5,12 mld deficytu w okresie poprzednim. Dane wyglądają niezwykle imponująco. Należy jednak zauważyć, że za dodatnim bilansem handlowym stoi nic innego jak mocna złotówka. Sprawia ona, że polscy producenci lub reeksporterzy mogą być konkurencyjni na zagranicznych rynkach.

EUR/PLN

Para EUR/PLN przyniosła dzisiaj spore wahania. W pierwszej połowie dnia cross ten spadał do poziomu 4,4406 osiągniętego o godzinie 14:05. O godzinie 14:15 rozpoczęła się fala wzrostowa, która zniosła notowania aż do poziomu 4,4595.

USD/PLN

Para USD/PLN przez cały dzisiejszy dzień odnotowywała silne fluktuacje. Ruch w dół rozpoczął się o godzinie 10:35 z poziomu 3,1772 skończył się on o godzinie 14:00 na poziomie 3,1370. Po tej godzinie nastąpiło znaczne osłabienie złotego i wzrost pary USD/PLN do poziomu 3,1688.
Michał Wojciechowski
analityk rynków finansowych
AMB Consulting

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)