Trwa ładowanie...
d24nwt6
waluty
04-11-2009 16:48

Komentarz popołudniowy

Dziś przed południem poznaliśmy kolejne dane z europejskiej gospodarki. W październiku byliśmy świadkami pierwszego od maja 2008 roku wzrostu indeksu PMI dla sektora usług powyżej 50 pkt.

d24nwt6
d24nwt6

Dziś przed południem poznaliśmy kolejne dane z europejskiej gospodarki. W październiku byliśmy świadkami pierwszego od maja 2008 roku wzrostu indeksu PMI dla sektora usług powyżej 50 pkt.

Wskaźnik ten ostatecznie wzrósł do poziomu 52,6 pkt co może napawać optymizmem. Jednocześnie jednak wrzesień był kolejnym miesiącem w którym odnotowano miesięczną deflację cen producenckich na poziomie 0,4%. Fakt ten będzie sprzyjał utrzymaniu rekordowo niskich kosztów pieniądza, która wspierać będzie dalsze ożywienie gospodarcze.

Najistotniejsze jednak podczas wczorajszego spotkania przedstawicieli EBC będzie zaprzeczenie lub potwierdzenie gotowość tej instytucji do ograniczenia programu tanich kredytów dla instytucji finansowych. Udzielanych na okres do 12 miesięcy przy oprocentowaniu w okolicy 1% r/r. Zakończenie takiego typu dofinansowywania może bardzo negatywnie odbić się na nastrojach inwestorów, którzy obawiają się, że gospodarka pozostawiana bez źródła taniego pieniądza ponownie spowolni. Argumentem za rozpoczęciem ograniczania zabiegów ilościowego luzowania polityki monetarnej są napływające coraz lepsze dane z Eurolandu, których świadkami byliśmy między innymi dzisiaj o godzinie 10 rano.

Dziś popołudniu poznaliśmy mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy. Według październikowego raportu Challengera w dziesiątym miesiącu 2009 roku zwolnień było o 50,7% wyższe niż rok temu. Miesiąc wcześnie było to jedynie 30,2% więcej. Ostatecznie według kolejnego raportu instytutu ADP zlikwidowano 203 000 miejsc pracy. Oczekiwano redukcji zatrudnienia o 188 000 pracowników, jednak odczyt ten jest i tak lepszy od tego z września, kiedy według powyższego raportu zwolniono 227 000 pracowników, co jest równocześnie rewizją w dół poprzedniego odczytu dotyczącego września na poziomie 254 000.

d24nwt6

Reakcja rynku na te informacje była pozytywna, gdyż utrzymuje się tendencja do stopniowego zwalania tempa redukcji zatrudnienia w gospodarce amerykańskiej. Nie zmienia to faktu, że sytuacja na rynku pracy w Stanach Zjednoczonych nadal będzie się pogarszać do końca przyszłego roku, gdyż prognozowana na 2010 rok dynamika PKB na poziomie 2,5% będzie za słaba, aby przedsiębiorstw zmuszone były do ponownego zatrudniania nowych pracowników.

Inwestorzy zareagowali zakupami akcji na rynkach europejskich oraz wyprzedażą dolara, która jest obecnie walutą carry trade stosowana do finansowania zakupów aktywów denominowanych w walutach o wyższej stopie zwrotu (wyższej stopie procentowej banku centralnego).

EURUSD

Ze względu na fakt, że rynek oczekuje na efekty dzisiejszego posiedzenia amerykańskiego Banku Rezerw Federalnych oraz jutrzejszego spotkania Europejskiego Banku Centralnego kurs eurodolara pozostawał do popołudnia w konsolidacji. Wybicie kursu górą z zakresu wahań 1,4740 – 1,4760 nastąpiło po pozytywnej ocenie danych z amerykańskiego rynku pracy. Para EUR/USD o godzinie 15:45 testowała poziom 1,4800.

Rynek polski

Polski kalendarz publikacji makroekonomicznych był dzisiaj pusty, więc polska waluta pozostawała pod wpływem ruchów eurodolara oraz światowych indeksów giełdowych. Dobre nastroje panujące na europejskich sesjach giełdowych utrzymywały się do końca dnia a dodatkowo wsparte zostały rewizją w dół poziomu zwolnień w Stanach Zjednoczonych we wrześniu (227 000 z wcześniej szacowanych 254 000). Polska waluta niemal do końca dnia utrzymała się w konsolidacji, z której wybiła się dołem po otwarciu amerykańskiej sesji giełdowej.

EURPLN

Para ta do godziny 15:30 pozostawała w zakresie wahań 4,26 – 4,2820, aby po otwarciu się amerykańskiego rynku kontynuować umocnienie w kierunku ceny 4,2413 PLN za jedno euro o godzinie 15:52.

USDPLN

Zachowanie crossa USDPLN było dzisiaj podobne do rynku EURPLN, z tą różnicą, że konsolidacja zamknęła się w przedziale 2,88 -2,90 a o godzinie 15:52 nastąpiło wybicie dołem do poziomu 2,8620.

Tomasz Szecówka

d24nwt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24nwt6