Komentarz poranny

Wczorajsze informacje z polskiej gospodarki, chociaż były gorsze od prognoz, nie zaszkodziły polskiej walucie a wręcz były impulsem do umocnienia po gwałtownym ruchu polskich par walutowych na północ w pierwszej części dnia.

Komentarz poranny
Źródło zdjęć: © AMB Consulting

19.12.2008 09:31

WYDARZENIA NA ŚWIECIE Rynek zagraniczny

Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych jest niemal pusty. Może to sprzyjać kontynuacji odreagowania ostatnich wzrostów przez kurs pary EUR/USD, które rozpoczęło się wczoraj po nieudanym powrocie do długoterminowego kanału wzrostowego. Przy braku istotnych danych to właśnie sytuacja techniczna na wykresie eurodolara decydować będzie o dalszych ruchach a wyżej wspomnianej możliwości kontynuacji odreagowania sprzyja ostatni dzień tygodnia oraz zbliżający się świąteczny tydzień od 22 do 26 grudnia.

Rynek polski

Wczorajsze informacje z polskiej gospodarki, chociaż były gorsze od prognoz, nie zaszkodziły polskiej walucie a wręcz były impulsem do umocnienia po gwałtownym ruchu polskich par walutowych na północ w pierwszej części dnia. Rynek oczekiwał najwidoczniej jeszcze gorszych informacji dotyczących sektora przemysłowego.

Takie zachowanie wskazuje jak duża jest skala spekulacji na naszej walucie, która związana może być z wygasaniem w dniu dzisiejszym kontraktów na WIG-20, opcji walutowych zakupionych lub wystawionych przez przedsiębiorstwa oraz wtorkową decyzją RPP w sprawie kosztów pieniądza.

Możliwe, że rozpoczęte w dniu wczorajszym odreagowanie to oczekiwana przez nas korekta ostatnich dynamicznych wzrostów kursu, która stworzyć może szanse na zakup walut na pierwszą połowę I kwartału 2009 roku.

EUR/USD
Notowania eurodolara w dniu wczorajszym bez problemu przełamał dolne ograniczenie kilkuletniego kanału wzrostowego. Jego maksimum znalazło się na poziomie 1,4713. Od tego poziomu nastąpiło znaczne odbicie, które może stanowić zalążek korekty. Dotychczasowy jej zasięg wynosi ok 500 punktów. Aby jednak korekta mogła być kontynuowana musi nastąpić przebicie ważnego wsparcia na poziomie 1,4202.

USD/PLN
Para USD/PLN w ślad za korektą na eurodolarze odnotowuje spadki. Wykres powoli, ale stabilnie dąży w kierunku silnego wsparcia znajdującego się na poziomie 2,8105 wynikającego z 61,8% rozwinięcia ostatniej fali wzrostowej. Zagrożeniem dla spadków może być czynnik fundamentalny , jakim jest coraz bardziej gołębi wydźwięk Rady Polityki Pieniężnej, co bezpośrednio wpływa na osłabienie złotówki.

EUR/PLN
Para EUR/PLN w dniu wczorajszym przekroczyła poziom 4,1380, który był ważnym oporem. Po kilkudziesięciu minutach jednak kurs cofnął się poniżej tego poziomu i odnotowywał powolne, stabilne spadki. Stało się to za sprawą odnotowującego korektę eurodolara. Przewiduje się, że koniec wzrostów dla tej pary walutowej jest bliski. Wszystko zależy od tego, czy wyżej wymieniony opór zostanie trwale przebity.

GBP/PLN
Na parze GBP/PLN powoli zaczyna kreować się jakaś regularność ruchów. Na wykresie wyrysować można kanał zniżkujący, który w ostatnim czasie wyznacza zakres ruchów tej pary. Oznacza to, że w tym momencie będziemy mieli do czynienia ze spadkiem kursu do poziomów ok 4,18 w ciągu najbliższych tygodni.

Tomasz Szecówka - analityk rynku walutowego
Michał Wojciechowski - analityk rynków finansowych
AMB Consulting

złotydolarwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)