Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a spadek odnotował jedynie sWIG-80. Powyższym otwarciu na rynku pojawiła się, która sprowadziła WIG-20 do nowego krótkoterminowego minimum na 1590 pkt., ale na niższych poziomach pojawił się popyt.
20.11.2008 09:11
W kolejnych godzinach oscylował w ograniczonym zakresie, a zamknięcie nastąpiło na dziennym maksimum, na oporze na 1642 pkt. Wymowa sesji jest pozytywna, ale niewiele ona chyba pomoże w obliczu wyprzedaży na światowych parkietach.
Myślę, że szczególnie negatywnie wyglądają indeksy amerykańskie, gdzie ruch cen w ostatnich tygodniach spowodował ukształtowanie formacji flag, z których winno nastąpić wybicie zgodne z kierunkiem dominującego trendu czyli w tym przypadku w dół. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że to wyłamanie winno wieść do drastycznych spadków, takich których jeszcze tam nie obserwowaliśmy, przynajmniej w ostatnich dwóch dekadach.
Tak się zastanawiałem, że w zasadzie USA były ogniskiem zapalnym kryzysu, a okazuje się, iż z tych zawirowań wychodzą całkiem obronną ręką. Mimo, iż rząd USA drukuje pieniądze dolar do złotego zyskał ponad 50%, średnia przemysłowa Dowa straciła mniej od szczytu niż WIG-20 od październikowego maksimum do minimum (2008 r.).
Dlaczego o tym piszę, bo zastanawiam się jak zachowa się polski rynek, jeśli rzeczywiście dynamika spadków ulegnie znaczącemu zwiększeniu. Do tej pory głęboko wierzyliśmy, że globalne zawirowania ominą polski rynek, jako że Polska jest trochę w innym miejscu w odniesieniu do światowych potęg gospodarczych i wiele tu jest jeszcze do zrobienia.
Tym nie mniej, mimo korzystnych perspektyw, akcje odnotowały silne spadki i mimo ciekawych poziomów cenowych jest duży strach, a w głównej mierze na postawy inwestorów wpływają ruchy na światowych giełdach oraz na rynku walutowym. Patrząc obecnie na sytuację techniczną złotego można mieć duże obawy, bowiem w ostatnich dniach dość gładko i bez większego medialnego rozgłosu złoty mocno się osłabił i teraz znajduje się w pobliżu październikowych maksimów względem głównych walut.
Na rynkach finansowych nie można z pełną odpowiedzialnością powiedzieć jak dany instrument zachowa się w przyszłości, ale mam wrażenie, iż obecna duża nadpobudliwość emocjonalne inwestorów może przełożyć się na duże ruchy, co niezbyt dobrze wróżyło by zachowaniu akcji spółek na giełdzie. Najbliższe wsparcie dla WIG-20 znajduje się na 1590 pkt., a przebicie tego poziomu winno zapewnić test 1516 lub też dna na 1470 pkt. Kolejne wsparcie to 1410 pkt.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21174/201108_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |