Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a strat nie udało się odrobić jedynie na sWIG80. Po słabszym otwarciu pojawił się popyt i w dalszej części sesji w zasadzie do zamknięcia inicjatywa należała do kupujących.
Wymowa sesji jest pozytywna i ona obiecuje wzrost na dzisiejszej sesji. W przypadku WIG-20 dzienne minimum zostało wytyczone na 1337 pkt. czyli nieznacznie poniżej linii łączącej minima na 1317 i 1331 pkt. Takie zachowanie sugeruje, iż cała struktura korekcyjna przybiera wzór trójkąta symetrycznego. Aktualnie indeks winien dotrzeć do linii łączącej maksima na 1413 pkt., po czym winien mieć miejsce jeszcze jeden ruch spadkowy. Mając na względzie wczorajsze obsunięcie na Wall Street, ten ruch spadkowy może odbyć się na początku sesji, przez co wzór był nieco słaby, ale w dalszym ciągu akceptowalny technicznie.
Cieszy mnie, iż na świecie inwestorzy oswoili się z myślą, że w USA nie będzie dobrze i co najważniejsze nie rzutuje to już w dużym stopniu na inne parkiety. Jeśli chodzi a S&P 500 to tam potencjał spadkowy szacuje na jakieś 45 pkt. w dół od wczorajszego zamknięcia po czym winna nastąpić wzrostowa korekta.
Główne polskie indeksy wyglądają w dalszym ciągu optymistycznie i zakładam, iż na razie winny próbować kontynuować odbicie w górę. Teoretycznie cele winno się wyznaczać na ponad 1920 pkt., ale do potwierdzenia tych oczekiwań chciałbym zobaczyć wybicie z trójkąta w górę. Jeśli chodzi o teoretyczny aspekt zasady fal Elliota to wiadomo, iż trójkąty najczęściej pojawiają się w falach czwartych i zazwyczaj poprzedzają ostatni ruch w kierunku danego trendu. Znacznie rzadziej formacje trójkątów pojawiają się jako fale b w strukturach korekcyjnych.
W obecnych założeniach nie ma możliwości by obserwowanych od półtora tygodnia ruch oznaczyć jako falę czwartą pozostaje nam więc wskazówka, iż mamy do czynienia z falą b w większej strukturze korekcyjnej ( w falach drugich w impulsach te formacje się nie pojawiają). Aktualnie najbliższy opór dla indeksu znajduje się na 1392-3 pkt., a jego przebicie winno zapowiadać ruch do górnego ograniczenia formacji na 1413 pkt., gdzie powinna pojawić się podaż.
W przypadku silniejszego ruchu będę oczekiwał na wybicie w górę, a kolejny cel to 1437 pkt. W przypadku jego sforsowania będę oczekiwał na wzrost do 1521 pkt. Najbliższe wsparcie dla indeksu znajduje się na 1349-54 pkt., a spadek poniżej tego przedziału będzie sugerował test wczorajszego minimum na 1337 pkt. Przełamanie tego pułapu będzie oznaczało wyłamanie w dół z formacji i co za tym idzie wzór trójkąta nie będzie możliwy do realizacji. Pozostanie wtedy jedynie fala płaska choć w obecnej sytuacji nie będzie miało to przekonywującego wyglądu. Czyli jak mamy iść do góry to teraz a nie po przełamaniu wczorajszego dna.
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21803/030309n_biuletyn.pdf )
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |