Komentarz poranny
Piątkowa sesja upłynęła pod znakiem dominacji popytu, choć tak naprawdę dopiero „fixingowa rozgrywka” doprowadziła do znaczącego umocnienia się WIG-u 20.
01.03.2010 09:14
W konsekwencji zamknięcie indeksu wypadło dokładnie na zniesieniu 78.6% ruchu spadkowego trwającego od 17 do 25 lutego. Tak się ciekawie złożyło, że w wymienionym rejonie cenowym przebiega także median line (Andrew’s Pitchfork), co w bezpośredni sposób wzmacnia znaczenie krótkoterminowej strefy cenowej Fibonacciego: 2267 - 2273 pkt (odpowiedni wykres zaprezentuję w swoim komentarzu online, który ukaże się około godz. 12.30). Wychodzę z założenia, że zanegowanie wskazanej zapory podażowej powinno okazać się wiarygodnym wskazaniem technicznym i zwiastować test kluczowej obecnie strefy oporu: 2303 - 2308 pkt. Warto nadmienić, że koncentrują się tutaj projekcje formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Mamy zatem do czynienia z układem symetrycznym, gdzie ważną rolę odgrywa także zniesienie zewnętrzne 113% fali BC (należy tutaj także nadmienić, że kilka punktów poniżej poziomu: 2303 pkt wypada zniesienie 38.2% ruch spadkowego zainicjowanego 21 stycznia). Zwolenników harmonicznej teorii rynków nie muszę
zatem przekonywać, że jest to niezwykle silny układ techniczny. Tym samym projekcje cenowe koncentrujące się w rejonie: 2303 - 2308 pkt tworzą wiarygodną zaporę podażową. Biorąc pod uwagę ostatnie działania podejmowane przez popyt uważam, że kupującym będzie niezwykle ciężko uporać się tutaj z podażą. Dlatego w wymienionym rejonie cenowym – jeśli doszłoby do konfrontacji byków z niedźwiedziami - spodziewam się sporej aktywności ze strony sprzedających. W pierwszej kolejności warto jednak uważnie obserwować rynek w rejonie: 2267 – 2273 pkt, gdyż od wyniku tej konfrontacji może zależeć to, jak ułożą się dalsze losy dzisiejszych notowań. Krótkotrwałe naruszenie wskazanej strefy, bądź widoczne problemy z kontynuacją zainicjowanej w piątek fali wzrostowej potraktowałbym jako oznakę słabości rynku.
W takiej sytuacji oczekiwałbym zdecydowanej reakcji ze strony sprzedających. Konsekwentne utrzymywanie się jednak indeksu ponad poziomem: 2273 pkt powinno natomiast doprowadzić do testu znanej nam już zapory podażowej: 2303 – 2308 pkt. Biorąc pod uwagę przebieg i charakter piątkowej sesji nie wykluczam, że tak zarysowany scenariusz może się obecnie urzeczywistnić. Obawiam się jednak, że przełamanie strefy: 2303 – 2308 pkt nie będzie w tej chwili łatwym zadaniem, dlatego – tak jak podkreślałem wcześniej – spodziewam się już tutaj sporej presji ze strony sprzedających.
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/24055/20100301_biuletyn.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |