Komentarz poranny

W dniu dzisiejszym kalendarz danych makroekonomicznych będzie niemal pusty. W pierwszej części dnia inwestorzy poznają jedynie saldo europejskiego rachunku bieżącego w czerwcu oraz protokół z sierpniowego posiedzenia Banku Anglii.

19.08.2009 09:13

Brak istotniejszych informacji makroekonomicznych wraz z wczorajszymi gorszymi od oczekiwań danymi z amerykańskiego rynku pracy może sprzyjać kontynuacji korekty indeksów giełdowych na świecie i wpływać na wędrówkę eurodolara na południe. Istotnym zagrożeniem dla scenariusza szybkiego wyjścia gospodarki światowej z obecnej recesji może być potwierdzające się nasilenie zjawisk deflacyjnych w największych gospodarkach świata, które odbiją się na poziomie konsumpcji. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak również w Strefie euro niemal od początku II kwartału 2009 roku mamy do czynienia z ujemnymi odczytami wskaźników inflacji.

Spadek dynamiki konsumpcji również pod wpływem pogorszenia się sytuacji na rynku pracy w IV kwartale może spowolnić oczekiwany przez nas trend wzrostowy na parze EUR/USD. W dniu dzisiejszym najprawdopodobniej eurodolar, pod wpływem korekty na rynkach kapitałowych oraz gorszych danych makroekonomicznych, ponownie spróbuje przetestować dolne ograniczenie średnioterminowego trendu wzrostowego.

Rynek polski

Polskie pary walutowe, pomimo prób, nie zdołały wczoraj pokonać górnego ograniczenia przedziału wahań, w którym znajdują się od miesiąca. Druga z rzędu próba w przeciągu tygodnia potwierdza siłę owych technicznych oporów. Zwiększa to prawdopodobieństwo pozostania ich w konsolidacji w krótkim okresie kolejnych dwóch tygodni do decyzji RPP, której posiedzenie zaplanowano na 26 sierpnia. Wczorajszy ponowny spadek zatrudnienia i wzrost wynagrodzenia ledwo pokrywający obecną inflację nie są dobrymi dla polskiej gospodarki informacjami. Polska waluta może w dniu dzisiejszym ponownie przetestować swoje dwumiesięczne lokalne minima, szczególnie jeśli dzisiejszy raport z polskiego sektora przemysłowego nie zachwyci. Nadal istnieje spore prawdopodobieństwo kontynuacji korekty w oczekiwanym przez nas średnioterminowym trendzie aprecjacyjnym złotówki.

AMB Consulting
Tomasz Szecówka- analityk rynków finansowych

walutyzłotyeuro
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)