Trwa ładowanie...
d35jezo
12-03-2010 09:08

Komentarz poranny

Po porannych lepszych odczytach z japońskiego sektora przemysłowego, gdzie styczniowa dynamika produkcji przemysłowej była wyższa od prognoz (odczyty aktualne w środkowej tabeli poniżej zamieszczonego kalendarium), dalszej poprawie uległy nastroje inwestorów na rynkach kapitałowych.

d35jezo
d35jezo

Rynek zagraniczny
Wzrostom pary EUR/USD do lokalnych maksimów i okolic silnego technicznego oporu sprzyjały również oczekiwania lepszego od oczekiwań odczytu styczniowej dynamiki produkcji przemysłowej w całej Strefie euro. Po bardzo mocnych raportach z niemieckiego i francuskiego sektora przemysłowego dzisiejsza figura powinna również być pozytywna, jednak fakt że inwestorzy mogli lepszy od prognoz odczyt zdyskontować w obecnych poziomach eurodolara będzie naszym argumentem za scenariuszem obrony technicznych oporów w okolicy ceny 1,3705 USD za jedno euro.

Popołudniu poznamy raporty z amerykańskiej gospodarki dotyczące między innymi lutowej dynamiki sprzedaży detalicznej, marcowego indeksu nastrojów konsumentów oraz styczniowego poziomu niesprzedanych przez firmy zapasów. Początek obecnego roku po rozczarowania związanych z dynamiką ożywienia w IV kwartale 2009 roku może sprzyjać spadkowi optymizmu pośród amerykańskich konsumentów. Tym samym popyt wewnętrzny w pierwszym kwartale – dynamika sprzedaży detalicznej – nie zachwyci i tego oczekuje większość analityków. Jeśli sprzedaż będzie słabsza to wzrosną również zapasy niesprzedanych towarów. Połączenie tych trzech negatywnych dla nastrojów inwestorów odczytów może również sprzyjać oczekiwanej przez nas obronie wyżej wspomnianych poziomów oporów technicznych na wykresie pary EUR/USD.
Scenariuszem alternatywnym jest wybicie się kursu pary EUR/USD górą z niemal trzymiesięcznej konsolidacji po bardzo dobrych danych z Europy i Stanów Zjednoczonych, jednak on zostanie potwierdzony dopiero po wzroście kursu eurodolara powyżej ceny 1,3740 USD za jedno euro. Naszym zdaniem taki scenariusz jest dzisiaj mało prawdopodobny, ze względu na wyżej przytoczoną analizę czynników fundamentalnych, jak również na fakt, że dzisiaj jest piątek – ostatni dzień europejskiego tygodnia handlu co sprzyja ograniczeniu ruchów par do sprawdzonych wcześniej zakresów wahań. Tym samym naszym zdaniem największym prawdopodobieństwem cechuje się scenariusz odreagowania kursu pary EUR/USD w kierunku ceny 1,3620 USD za jedno euro.

Rynek polski
Dzisiaj polscy inwestorzy poznają jedynie odczyt styczniowej salda rachunku bieżącego. Nawet jego możliwy pozytywny odczyt, ze względu na ostatnie wyraźne ożywienie w eksporcie, może być impulsem za słabym aby powstrzymać kontynuację zapoczątkowanej już we środę korekty technicznej polskich par walutowych. Drugim możliwym scenariuszem jest odczyt słabszy, gdyż ostatnio obserwowana aprecjacja złotówki mogła się przyczynić do spadku atrakcyjności eksportu. Słabszy odczyt będzie tym bardziej sprzyjał naszym oczekiwaniom na kontynuację ruchu polskich par walutowych na północ w kierunku oporów przy cenie odpowiednio 3,9240 PLN za jedno euro oraz 2,8720 PLN za jednego dolara i wyżej.

d35jezo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35jezo