Komentarz poranny
W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają sierpniowy bilans handlu zagranicznego w Europie. Według prognoz nadal utrzyma się nadwyżka handlowa, pomimo faktu, ze obecna przewaga euro nad dolarem odbija się negatywnie na kondycji finansowej europejskich eksporterów.
Rynek zagraniczny
W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają sierpniowy bilans handlu zagranicznego w Europie. Według prognoz nadal utrzyma się nadwyżka handlowa, pomimo faktu, ze obecna przewaga euro nad dolarem odbija się negatywnie na kondycji finansowej europejskich eksporterów.
Obecnie jednak brakuje przesłanek fundamentalnych do wyraźniejszej korekty kursu eurodolara a interwencje słowne prezesa EBC oraz przedstawicieli amerykańskiego rządu nie odnoszą skutku w postaci umocnienia się amerykańskiej waluty.
Popołudniu poznamy wrześniowy raport z amerykańskiego sektora przemysłowego oraz październikowy indeks nastrojów amerykańskich konsumentów. Obie figury mogą rozczarować, gdyż produkcja przemysłowa może być w stosunku miesięcznym ujemna, po spadku popytu na nowe samochody o 35% m/m we wrześniu a nastroje konsumentów mogą ulec pogorszeniu w miarę jak ponownie pogarsza się perspektywa zatrudnienia na rynku pracy w USA. W dniu dzisiejszym możliwe są dwa scenariusze rozwoju sytuacji na rynku walutowym. Pierwszym jest ewentualna wyprzedaż akcji, która może być dzisiaj wspierana przez gorsze informacje ze Stanów Zjednoczonych. W ślad za amerykańskim indeksami może podążyć eurodolar korygując całotygodniowe wzrosty.
Drugim scenariuszem jest ustanowienie przez eurodolara nowych lokalnych maksimów bez względu na możliwość negatywnego wydźwięku danych za Oceanu. Za takiego zachowanie się kursu eurodolara odpowiadać będzie obserwowany od pewnego czasu bardzo negatywny sentyment do zielonego. Informacje makroekonomiczne z USA mogą również pozytywnie zaskoczyć inwestorów, podobnie jak w dniu wczorajszym, co sprzyjać będzie wzrostom pary EUR/USD tak jak wskazuje na to poniżej opisana sytuacja techniczna. EUR/USD Najważniejsza para walutowa świata od początku października porusza się w wyraźnym trendzie wzrostowym. Jedynie na początku obecnego tygodnia testowany było dolne ograniczenie trendu, jednak kurs EURUSD szybko powrócił powyżej tego ograniczenia, co dodatkowo uwiarygodniło ruch aprecjacyjny euro. Najbliższym oporem dla tego crossa walutowego jest poziom 1,4968, który był górnym ograniczeniem konsolidacji obserwowanej wcześniej od października 2007 roku do lutego 2008 roku. Kolejnym obszarem oporów jest zakres 1,50 -
1,5120,gdzie obserwujemy zgrupowanie zewnętrznych zniesień Fibonacciego:161,8 fali umocnienia dolara pod koniec września oraz 261,8 aprecjacji amerykańskiej waluty w sierpniu. Scenariuszem alternatywnym jest wyrysowanie się formacji podwójnego szczytu w okolicy testowanej już dwukrotnie ceny 1,4968 USD za jedno euro. Potwierdzenie tej formacji sprzyjałoby wyraźniejszej korekcie obecnego wysokiego kursu tego crossa.
Rynek krajowy
W dniu dzisiejszym inwestorzy poznają wrześniową dynamikę przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia w Polsce. Jeśli potwierdzi się ponownie fakt, że zatrudnienia spada a wynagrodzenia rosną wolniej niż wrześniowa inflacja cen konsumenckich na poziomie 3,5% , to nie będzie to sprzyjać polskiej walucie.
Z drugiej strony osłabienie się złotówki może zostać powstrzymane przez ewentualny ruch eurodolara na północ oraz powrót lepszych nastrojów na GPW w Warszawie.
EUR/PLN
Złoty od początku tygodnia wyraźnie się umacnia w reakcji na wydarzenia na eurodolarze oraz bardzo duży popyt na ryzyko na rynkach międzynarodowych. Obecnie znajdujemy się w bardzo ważnym momencie - kurs EURPLN zbliżył się po raz trzeci do dolnego ograniczenia formacji prostokąta oraz naruszył wyraźnie linię trendu osłabienia złotego kształtującą się od połowy września. Należy również zwrócić uwagę na wskaźnik MACD wskazujący na wchodzenie opisywanego rynku w fazę wyprzedania. Najbliższym wsparciem dla tego rynku jest poziom 4,1930 gdzie przebiega zniesienie 0,50 ostatniej fali osłabienia złotego.
USD/PLN
Podobną sytuację obserwujemy na rynku dolar-złoty, gdzie kurs przebił linię trendu osłabienia złotego i wyraźnie zmierza w kierunku południowym. Najbliższym wsparciem dla tego crossa jest poziom 2,7930 gdzie przebiega zniesienie 0,886 całego osłabienia złotego we wrześniu.
Tomasz Szecówka
analityk rynku walutowego
AMB Consulting