Komentarz poranny

Dzisiaj poznamy wiele bardzo ważnych informacji, które mogą mieć średnioterminowy wpływ na rynek walutowy. Będą to czerwcowe raporty z europejskiego oraz amerykańskiego rynku pracy, jak również decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego.

Rynek zagraniczny

Dzisiaj poznamy wiele bardzo ważnych informacji, które mogą mieć średnioterminowy wpływ na rynek walutowy. Będą to czerwcowe raporty z europejskiego oraz amerykańskiego rynku pracy, jak również decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego.

Możliwe są dwa scenariusze rozwoju sytuacji. Pierwszym z nich jest pozostawienie stóp procentowych w Europie na niezmienionym rekordowo niskim poziomie 1,0% oraz nieco lepsze informacje z rynków pracy wskazujące na spadek dynamiki redukcji zatrudnienia. Taki scenariusz był najbardziej prawdopodobny jeszcze w zeszłym tygodniu, gdy znaliśmy lepszy majowy raport z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w piątym miesiącu roku niespodziewanie zwolniono dużo mniej pracowników niż oczekiwano a wypowiedzi członków Rady Monetarnej EBC wskazywały na zmianę charakteru polityki monetarnej w Strefie euro na neutralny z łagodnego. W tym przypadku podtrzymane zostaną obserwowane dobre nastroje na światowych giełdach papierów wartościowych.

Obecny tydzień przyniósł jednak serię danych wskazujących między innymi na dalszy spadek presji inflacyjnej w Eurolandzie oraz ponowne przyspieszenie tempa zwolnień za Oceanem.

Z informacji tych wysnuć można drugi scenariusz, gdzie może nastąpić kontynuacja luzowania polityki monetarnej w Europie co zmniejszać będzie w dalszym ciągu korzystny dla wspólnej waluty dysparytet stóp procentowych pomiędzy Eurolandem a Stanami Zjednoczonymi oraz doświadczymy ponownie rekordowej miesięcznej dynamiki spadku zatrudnienia w Europie i USA, co spowoduje znaczące się pogorszenie się nastrojów na światowych rynkach kapitałowych.

Realizacja pierwszego z wyżej wspomnianych scenariuszy będzie sprzyjało kontynuacji wzrostów kursu eurodolara oraz spadku światowej awersji do ryzyka w średnim i długim terminie. Natomiast zagrożenie ze strony spełnienia się drugiego scenariusza może doprowadzić do wyraźniejszej korekty wzrostów na giełdach oraz aprecjacji zielonego wobec euro.

Rynek polski

Czerwcowa prognoza Ministerstwa Finansów dotycząca inflacji konsumenckiej potwierdziła duże prawdopodobieństwo dalszego ograniczenia presji inflacyjnej w okresie wakacyjnym. Taki rozwój sytuacji sprzyjać może kontynuacji luzowania polityki monetarnej w naszym kraju, szczególnie, że oficjalnie RPP nadal pozostaje w cyklu obniżek kosztów pieniądza.

Stwarza to presję na polską walutę, której dynamiczna aprecjacja w następnych dwóch, trzech miesiącach może być powstrzymywana. Obecnie obserwowane umocnienie należy potraktować, jako techniczną korektę czerwcowej deprecjacji a w miarę zbliżania się kursów polskich par walutowych do dolnego ograniczenia dwumiesięcznej konsolidacji rośnie prawdopodobieństwo powrotu do deprecjacji złotówki.

Bardzo ważny dla rozwoju sytuacji na polskim rynku walutowym będzie poziom awersji do ryzyka po dzisiejszym raportach gospodarczych z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Tomasz Szecówka - analityk rynku walutowego,
Michał Wojciechowski - analityk rynków finansowych,
AMB Consulting

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)