Komisarz Feroci: UE na nowo koncentruje się na gospodarce
Europa na nowo odkrywa potrzebę koncentrowania się na gospodarce, konkurencyjności gospodarczej i przemysłowej - powiedział w poniedziałek w Katowicach komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ferdinando Nelli Feroci.
22.09.2014 12:50
Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem 4. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Feroci mówił, że to kierunek, który w UE wychodzi na pierwszy plan po pięciu latach koncentrowania się na wychodzeniu z kryzysu gospodarczego i finansowego. Przewodniczący rady programowej Kongresu Janusz Steinhoff akcentował, że na konkurencyjność w istotnej mierze wpływają ceny energii i jakość regulacji.
Unijny komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości podkreślił w poniedziałek, że koncentrując się na gospodarce KE przedstawiła już kilka propozycji. To m.in. program dotyczący rewitalizacji konkurencyjności przemysłowej, który będzie jeszcze doprecyzowywany przez nowy skład Komisji. Rozpoczęto też m.in. rewizję instrumentu Small Business Act for Europe - dotyczącego działań na rzecz wspierania sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
"W tej chwili Komisja Europejska włączyła tryb słuchania. Jesteśmy otwarci na sugestie, rekomendacje. Następna obsada Komisji będzie miała na uwadze ich zebranie w formie pakietu nowych działań; będziemy tu mówili o dostępie do pożyczek czy nowych rynków, o uproszczeniu procedur administracyjnych, a głównym celem będzie wzmocnienie pozycji małych i średnich przedsiębiorstw" - zaznaczył Feroci.
Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Janusz Steinhoff przypomniał, że w ostatnich 25 latach w polskiej przedsiębiorczości dokonał się olbrzymi postęp. Dziś polski wskaźnik - 40 przedsiębiorstw na tysiąc mieszkańców - jest tylko nieznacznie niższy od średniej unijnej. Wskazał na konieczność usuwania barier ograniczających rozwój przedsiębiorczości i konkurencyjności.
"Na konkurencyjność w istotnej mierze wpływają ceny energii i jakość regulacji. O tych problemach będziemy na kongresie rozmawiać. Trzeba mieć świadomość, że wiele regulacji, których racjonalność trudno podważać z punktu widzenia ekologicznego, w istotnej mierze wpływa na koszty funkcjonowania przedsiębiorstw w Europie" - podkreślił b. wicepremier.
Eurodeputowany Jerzy Buzek zaakcentował, że małe i średnie firmy wytwarzają blisko 70 proc. PKB w UE. "Jeżeli nasz kraj i cała UE mogą się rozwijać, to dzięki małym i średnim firmom. Bez nich nie bylibyśmy w stanie organizować wielu przedsięwzięć" - podkreślił.
Dlatego - dodał b. premier - trzeba wesprzeć ten sektor, by stał się bardziej konkurencyjny i innowacyjny, co jest jednym z najważniejszych celów strategii Europa 2020. "Mamy pomysł, aby finansowanie nauki odbywało się poprzez przedsiębiorczość - żeby to przedsiębiorcy dostawali do ręki pieniądze, które będą wydawali na badania, które to badania będą wykonywane przez instytucje naukowe" - wskazał Buzek.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak mówiła m.in. o kwestii umiędzynarodowienia polskich firm. Obecnie w Polsce działa ok. 130 tys. przedsiębiorstw współpracujących z zagranicą, a według danych Eurostatu Polska jest piąta w UE pod względem dynamiki eksportu. Pod względem współpracy zagranicznej polskie firmy nadal jednak nie osiągają średniej unijnej - np. odsetek firm eksportujących wynosi w Polsce 4,7 proc., a w całej UE - 7,2 proc.
"Obserwujemy dobry trend - o ile przedsiębiorcy zwykle dość długo działają na krajowym rynku przed wejściem na rynki zagraniczne, to nowe firmy, zwłaszcza w nowoczesnych technologiach, od początku zaczynają swą aktywność na arenie międzynarodowej. To ważne: internacjonalizacja istotnie wpływa na innowacyjność i odwrotnie" - wskazała prezes PARP. Anna Polak-Kocińska z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych dodała, że Polska należy do krajów, które w tej części Europy najlepiej przyciągają inwestycje zagraniczne.
Jak poinformował Tadeusz Donocik, prezes organizującej 4. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, w wydarzeniu bierze udział ponad 3,2 tys. zarejestrowanych osób, wśród nich przedstawiciele ponad 40 krajów. Na cztery dni zaplanowano blisko 50 zdarzeń, głównie tematycznych sesji panelowych.
Głównymi wydarzeniami w poniedziałek będą sesja inauguracyjna poświęcona m.in. realizacji unijnej strategii Europa 2020, a także uroczysta sesja Sejmiku Woj. Śląskiego - nt. 25-lecia samorządu terytorialnego i gospodarczego (z udziałem kilkunastu marszałków i przewodniczących sejmików innych regionów).
We wtorek dyskusja ma dotyczyć m.in. przyszłości Polski i waluty euro - w oparciu m.in. o doświadczenia Słowacji. Jednym z wiodących tematów w środę będzie styk nauki i biznesu i sposoby na tworzenie powiązań tych sektorów.