Trwa ładowanie...
d2illvb
emerytury
09-01-2007 13:35

Komisja będzie rekomendować Sejmowi projekt corocznej waloryzacji rent i emerytur

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej będzie
rekomendować Sejmowi projekt corocznej waloryzacji rent i emerytur
o wskaźnik inflacji oraz o co najmniej 20 proc. wskaźnika wzrostu
płac. Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS w takiej
formie opowiedziało się 14 posłów komisji.

d2illvb
d2illvb

Pozostałych 13 uznało, że taka wersja ustawy powinna obowiązywać od roku 2008, natomiast w 2007 w budżecie są środki na waloryzację o wskaźnik inflacji i o 5 proc. wzrostu płac.

Przyjęcie ustawy, na której realizację nie ma pełnego pokrycia w budżecie państwa, jest niezgodne z konstytucją - oświadczył przedstawiciel Biura Legislacyjnego. Zapowiedział też skierowanie do marszałka Sejmu informacji w tej sprawie.

Obecnie - po nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS z roku 2004 - waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana co trzy lata, chyba że skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5 proc.

Tadeusz Cymański (PiS) podkreślał, że należy przyjąć projekt "w ramach realiów budżetowych". Eugeniusz Wycisło (PO) przypominał, że premier zapowiadał w ubiegłym roku w Sejmie, iż planowana jest waloryzacja rent i emerytur o wskaźnik inflacji i 20 proc. wskaźnika wzrostu płac.

d2illvb

Na podwyżkę emerytur i rent zaplanowano w tegorocznym budżecie 1,6 mld zł - podkreślano. W trakcie debaty posłowie zwracali uwagę, że na waloryzacji procentowej najwięcej zyskaliby ci, którzy zarabiają najwięcej. W przypadku waloryzacji o wskaźnik inflacji i 5 proc. wzrostu wskaźnika płac, najniższa emerytura (590 zł) wzrosłaby o około 5 zł, a średnia (1.300 zł) - o 11 zł. Gdyby waloryzacja obejmowała 20 proc. wzrost wskaźnika płac - emerytury te wzrosłyby odpowiednio - o 8 zł i o 17 zł. Wówczas w budżecie musiałaby się znaleźć kwota o 700 mln wyższa.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podkreślali, że aby waloryzacja miała miejsce w tym roku, nowelizacja musi wejść w życie do końca stycznia. Gdyby tak się nie stało - jak powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński - renciści i emeryci otrzymaliby dodatki w oparciu o ustawę o dodatku dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne z roku 2005.

d2illvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2illvb