Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie trzech inwestycji w Polsce

108,5 mln zł dołoży Unia Europejska do trzech dużych inwestycji realizowanych w Polsce - poinformował w poniedziałek dziennikarzy europejski komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. Inwestycje te mają poprawić konkurencyjność i stworzyć miejsca pracy.

Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie trzech inwestycji w Polsce
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Zgodnie z unijnymi regulacjami, Komisja Europejska musi każdorazowo zatwierdzić unijne dofinansowanie tzw. "dużych projektów", czyli tych, których całkowita wartość przekracza 50 milionów euro. Jak poinformował komisarz Hahn, od stycznia br. Komisja Europejska zatwierdziła w sumie 57 takich projektów o całkowitej wartości 13,87 mld euro. Z tego 8,4 mld euro to pieniądze europejskie, a pozostałe środki pochodziły z funduszy krajowych lub sektora prywatnego. - Pieniądze europejskie pobudzają inwestycje z pieniędzy krajowych i prywatnych. To dobrze widać właśnie na przykładzie dużych projektów - powiedział Hahn.

Zaakceptowane przez KE inwestycje to budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) w Warszawie oraz dwóch zakładów produkcyjnych, jednego w województwie świętokrzyskim i jednego w woj. dolnośląskim. Według prognoz dzięki nim ma powstać przynajmniej 700 miejsc pracy. Całkowita wartość tych inwestycji to prawie 260 mln euro.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) w Warszawie to kompleks specjalistycznych laboratoriów, gdzie mają być prowadzone badania nad materiałami, które będą mogły być wykorzystywane w mikroelektronice, optoelektronice, nanoelektronice i bioelektronice. Centrum ma być ukończone pod koniec 2014 roku i zapewnić 80 nowych miejsc pracy, w tym 30 badawczych. Unia Europejska sfinansuje 76,6 mln euro z inwestycji o całkowitej wartości 90 mln euro.

Nowy zakład produkcyjny spółki HS Wrocław w woj. dolnośląskim ma zawierać dział badawczo-rozwojowy, pracujący nad produktami wysokiej jakości dla przemysłu lotniczego. Ma w nim powstać w sumie ponad 300 miejsc pracy, w tym 140 dla badaczy. Do inwestycji o całkowitej wartości 65,8 miliona euro UE dołoży 12,1 mln euro.

Decyzja KE otwiera także drogę do uruchomienia nowego zakładu produkcyjnego przez spółkę Pilkington Automotive Poland w województwie świętokrzyskim. W fabryce do produkcji szyb samochodowych mają być wykorzystywane innowacyjne systemy technologiczne. Po ukończeniu inwestycji w 2015 r. powstaną 322 nowe miejsca pracy. W inwestycji o całkowitej wartości 102,3 mln euro UE sfinansuje 19,8 mln euro.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)