Komisja finansów za inicjatywą ws. ustawy o SKOK-ach

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się we wtorek za podjęciem inicjatywy ustawodawczej dotyczącej technicznych zmian w ustawie o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Szczegóły projektu przygotuje biuro legislacyjne Sejmu.

Przewodniczący komisji Dariusz Rosati powiedział podczas wtorkowego posiedzenia, że w połowie sierpnia br. do komisji finansów wpłynęło pismo marszałka Sejmu, w którym wskazano na potrzebę nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Chodzi o ustawę podpisaną w lipcu br. przez prezydenta, która ma wejść w życie 27 października br. Rosati poinformował, że służby prawne Kancelarii Sejmu wskazały przepisy tej ustawy, które trzeba jak najszybciej znowelizować - zanim ustawa zacznie obowiązywać.

- Potrzeba nowelizacji wynika z faktu, że ustawa (o SKOK-ach - PAP) została przyjęta w listopadzie 2009 r. przez Sejm i od tamtej pory leżała głównie w Trybunale Konstytucyjnym. Po orzeczeniu Trybunału została zwrócona przez prezydenta do Sejmu. W ciągu tych trzech lat doszło w polskim systemie prawnym do zmian w rozmaitych ustawach, które teraz wymagają dostosowania odpowiednich przepisów ustawy o SKOK-ach - wyjaśnił Rosati.

Dodał, że konieczne zmiany w ustawie o SKOK-ach będą miały charakter techniczno-prawny. Rosati zaznaczył, że Sejm, zajmując się ustawą o SKOK-ach po orzeczeniu Trybunału, nie mógł ich dokonać, ponieważ nie mógł wykroczyć poza zakres tego wyroku.

Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele biura legislacyjnego Sejmu wyjaśnili, że projekt będzie miał na celu "usunięcie niezgodności w ustawie o SKOK-ach z obowiązującym stanem prawnym". Wskazali, że ustawę o SKOK-ach trzeba będzie dostosować m.in. do nowej ustawy o kredycie konsumenckim, do zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, czy ustawie usługach płatniczych. Projekt będzie także uwzględniał zmiany związane z wprowadzeniem Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego.

Wniosek o podjęciu inicjatywy ustawodawczej podjęto przez aklamację.

Podpisana w lipcu br. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa o SKOK-ach przewiduje, że nadzór nad kasami obejmie Komisja Nadzoru Finansowego. KNF obejmie też czynności związane z tworzeniem kas - komisja będzie udzielać zgody na utworzenie kasy oraz zatwierdzać jej statut. Ponadto wprowadzona zostanie tzw. generalna norma ostrożnościowa, nakładająca na kasy obowiązek posiadania funduszy własnych dostosowanych do rozmiaru prowadzonej działalności.

Ustawa wprowadza dla kas tzw. współczynnik wypłacalności na poziomie co najmniej 5 proc. oraz zasadę, zgodnie z którą każdej kasie, niezależnie od posiadanych udziałów w Kasie Krajowej, przysługuje jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej (zasada "jeden członek - jeden głos"; obecnie liczba głosów zależy od wielkości udziałów).

Ustawa przewiduje, że Kasa Krajowa będzie miała zakaz prowadzenia działalności innej niż określona w ustawie. Określono zasady inwestowania wolnych środków kas oraz Kasy Krajowej, wskazując m.in., że środki finansowe mogą być inwestowane w papiery wartościowe, lokaty w bankach oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)