Trwa ładowanie...
da37p1i
senat
27-08-2013 15:20

Komisja finansów za poprawkami Senatu do przepisów o kontroli skarbowej

Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała cztery poprawki Senatu doprecyzowujące nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Ma ona umożliwić skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.

Share
da37p1i

Przewidziane w nowelizacji rozwiązania wdrożą unijną dyrektywę dotyczącą współpracy w dziedzinie opodatkowania, która zastąpiła poprzednią z 1977 r. Polska wymienia się informacjami podatkowymi z innymi krajami UE od 2004 r.

Według resortu finansów zmiany nie dotyczą bezpośrednio polskich podatników. Mają ułatwić polskiemu fiskusowi dochodzenia należności podatkowych w innych państwach europejskich, a administracjom podatkowym z innych państw Europy pomóc przy dochodzeniu należności w naszym kraju.

Zgodnie z nowymi przepisami wymiana informacji podatkowych obejmie dane istotne do stosowania i wykonywania przepisów nt. podatków, stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego.

W ustawie określono też dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich UE przy doręczaniu pism. Zgodnie z nowymi przepisami minister finansów wyznaczy organ, który będzie przekazywał obcym władzom podatkowym wnioski o doręczenie pism, o udzielenie informacji oraz będzie udzielał informacji. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcje te pełni teraz Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

da37p1i

Nowela pozwala też, by tzw. upoważnieni przedstawiciele obcej władzy mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszcza też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Nowe przepisy przewidują też prostsze zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych (w różnych krajach), co - zdaniem rządu - powinno przyspieszyć i zwiększyć ich efektywność.

da37p1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da37p1i
da37p1i