Trwa ładowanie...
dxvqyw9

Komisja finansów za przesunięciem prawie 300 mln zł na pomoc społeczną

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w czwartek, by z niewykorzystanej rezerwy celowej na świadczenia rodzinne prawie 300 mln zł przeznaczyć na dofinansowanie zasiłków społecznych. Zwrócił się o to do ministra finansów resort pracy.
Share
Komisja finansów za przesunięciem prawie 300 mln zł na pomoc społeczną
Źródło: Thinkstockphotos
dxvqyw9

Komisja zdecydowała, że z rezerwy przeznaczonej na uzupełnienie dotacji celowych na realizacje świadczeń rodzinnych można przesunąć ponad 346 mln zł. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk wyjaśniła, że rezerwę tę zaplanowano w wysokości 798 mln zł, ale biorąc pod uwagę jej bieżące wykorzystanie i upływ czas, można stwierdzić, że pieniądze znajdujące się w tej rezerwie nie zostaną w pełni wykorzystane. - Jest ich więcej, niż faktyczne zapotrzebowanie - poinformowała wiceminister.

Dodała, że na dofinansowanie wypłat zasiłków okresowych miałoby być przeznaczone 123,5 mln, dofinansowanie wypłat zasiłków stałych - 166,2 mln zł, dofinansowanie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne - 11,4 mln zł. Poza tym ok. 9 mln zł miałoby zostać przeznaczone na wydatki związane z utrzymaniem i osiągnięciem standardów w domach pomocy społecznej. Kolejne 36 mln zł z rezerwy miałoby być przeznaczone na wypłatę dodatku w wysokości 250 zł miesięcznie do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego na pełnym etacie. Chodzi o pracowników realizujących pracę socjalną w środowisku w 2013 r.

Ponadto komisja zgodziła się też, by na zasiłki społeczne i dofinansowanie dopłat do składek na ubezpieczenia zdrowotne przeznaczyć 2,8 mln zł z rezerwy na pomoc dla cudzoziemców, którzy uzyskali status uchodźcy i wymagają wsparcia w procesie integracji. Rezerwę tę zaplanowano w wysokości ponad 3 mln zł, ale pieniądze te nie zostały wykorzystane.

dxvqyw9

Komisja zaakceptowała też wniosek ministerstwa zdrowia na zmianę w rezerwie przeznaczonej na wsparcie działań w zakresie przekształceń samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Z rezerwy tej przesunięte ma być pond 262,8 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup immunoglobiny (1,6 mln zł), realizację narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię (56,6 mln zł), realizacje programu leczenia antyretrowirusowego osób żyjących z HIV (100 mln zł), dofinansowanie kosztów świadczeń wysokospecjalistycznych (65,1 mln zł) oraz zakup szczepionek w ramach realizacji Programu Szczepień Ochronnych (39,5 mln zł).

dxvqyw9

Podziel się opinią

Share
dxvqyw9
dxvqyw9