Trwa ładowanie...
d3d3s8i
20-10-2014 19:15

Komisja finansów za zmianą daty obowiązywania ustawy o CIT i PIT

Ustawa uniemożliwiająca firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. - wynika z projektu zmian w nowelizacji ustawy o PIT i CIT, który w poniedziałek poparła jednogłośnie sejmowa komisja finansów.

d3d3s8i
d3d3s8i

Chodzi o projekt autorstwa posłów PO dotyczący zmian w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa posłów PO wiąże się ze zbyt późnym opublikowaniem ustawy o opodatkowaniu firm, których spółki córki zarejestrowane są w rajach podatkowych.

Jak wskazywał wiceminister finansów Janusz Cichoń podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji, nowelizacja jest "nadrobieniem błędu proceduralnego, który miał tutaj miejsce".

"Liczymy na to, że tą nowelizacją uda się naprawić termin wejścia w życie tej ustawy" - mówił.

Projekt, który został jednogłośnie przyjęty przez komisję finansów, a we wtorek będzie procedowany na posiedzeniu plenarnym Sejmu, przewiduje skrócenie vacatio legis przepisów regulujących opodatkowanie dochodów osiąganych przez polskich podatników za pośrednictwem zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC). Po zmianie miałyby one wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

d3d3s8i

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.

Posłowie PiS, m.in. Beata Szydło, ponownie pytali Cichonia, jak to możliwe, że ustawa uniemożliwiająca wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych tak późno została opublikowana, a także, dlaczego dochodów z tytułu tego podatku nie uwzględniono w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Wiceszef MF wskazywał, że resort nie był w stanie oszacować korzyści z tej ustawy, gdyż z góry zakładano, że przepisy mają mieć charakter prewencyjny.

"Te przepisy to nie jest panaceum na oszustwa podatkowe i na walkę z optymalizacją podatkową. Podejmujemy szereg innych działań w tym zakresie. Te przepisy mają chronić polski system podatkowy przed erozją. To jest system stosowany w wielu krajach europejskich i uznaliśmy, że w tej grupie krajów także chcemy być" - mówił.

d3d3s8i

Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.

d3d3s8i

W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK.

d3d3s8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d3s8i