Trwa ładowanie...

Komorowski: polski biznes w imponującym tempie rozwija się w USA

Polski biznes ma w ostatnich latach imponujące osiągnięcia w USA, czego dowodem jest dynamiczny wzrost inwestycji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu w środę w Nowym Jorku z czołowymi przedstawicielami biznesu polsko-amerykańskiego.

Komorowski: polski biznes w imponującym tempie rozwija się w USAŹródło: IAN LANGSDON / POOL / AFP
d12pcb3
d12pcb3

- Trudny rynek amerykański staje się dostępny dla polskich firm - podkreślił prezydent sukcesy polskich przedsiębiorców i inwestorów w USA. Przyznał, że wciąż istnieje duża nierównowaga w relacjach gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ale zaznaczył, że odnoszący w ostatnich latach "imponujące osiągnięcia" polscy przedsiębiorcy dążą do jej wyrównania.

Dowodem jest obserwowany od 2-3 lat dynamiczny wzrost inwestycji polskich w USA, których łączna wartość przekroczyła ponad 2 mld dol., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to co najwyżej kilkaset milionów. - Jestem pewien, że możliwe jest za rok 3 mld bezpośrednich inwestycji - mówił prezydent, chwaląc polskich biznesmenów. W pierwszej połowie tego roku polskie firmy zanotowały wzrost eksportu do USA o 26 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Na spotkanie z prezydentem w polskim konsulacie w Nowym Jorku przybyło ponad stu przedsiębiorców odnoszących sukcesy w polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych, w tym przedstawiciele 10 polsko-amerykańskich izb handlowych działających na terenie USA.

d12pcb3

O swych osiągnięciach opowiadali m.in. przedstawiciele firmy HTL-Strefa, która zdobyła 60 proc. amerykańskiego rynku igieł insulinowych i chirurgicznych, przedstawiciele Krośnieńskich Hut Szkła "Krosno", dla których Ameryka jest największym rynkiem eksportowym, a także przedstawiciele śląskiej firmy LGBS, której nowojorska spółka córka LGBS-Software przygotowuje aplikację dla jednej z największych amerykańskich sieci gastronomicznych SUBWAY i została niedawno zakwalifikowana przez magazyn "Forbes" do czołówki dynamicznie rozwijających się firm środkowoeuropejskich w USA.

- Polscy biznesmeni w USA to już jest licząca się siła - powiedział prezydent Komorowski. Zapewnił, że zarówno władze Polski, jak i USA wspierają rozwój współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Ocenił, że dodatkowym impulsem dla rozwoju tej współpracy będzie Handlowo-Inwestycyjne Partnerstwo Transatlantyckie, którego negocjacje rozpoczęły niedawno UE i USA.

- Polska wpiera ten projekt politycznie i oczywiście musimy pilnować naszych interesów - powiedział prezydent. Przyznał, że negocjacje tej umowy, która ma stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu, będą bardzo trudne, ale to właśnie firmy i biznesmeni którzy działają w USA powinni stanowić największy bodziec dla europejskich polityków, by te negocjacje przyspieszyć.

Środowe spotkanie prezydenta Polski w USA z liderami biznesu polsko-amerykańskiego jest już drugim w ramach cyklu "Championi biznesu Polska-USA"; podobne ma odbyć się także za rok.

Z Nowego Jorku Inga Czerny

d12pcb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pcb3