Kompania Węglowa zmniejszy zatrudnienie o ponad 1,3 tys. osób w '09
23.4.Katowice (PAP) - Blisko 1360 osób mniej niż rok wcześniej ma
w końcu 2009 r. pracować w Kompanii Węglowej (KW) - zakłada
projekt planu antykryzysowego, tworzonego przez...
23.04.2009 | aktual.: 23.04.2009 12:39
23.4.Katowice (PAP) - Blisko 1360 osób mniej niż rok wcześniej ma w końcu 2009 r. pracować w Kompanii Węglowej (KW) - zakłada projekt planu antykryzysowego, tworzonego przez zarząd spółki. Wcześniej ta największa górnicza firma zakładała wzrost zatrudnienia.
Przedstawiciele Kompanii podkreślają, że planowane zmniejszenie zatrudnienia nie oznacza zwolnień, a jedynie nadwyżkę osób odchodzących, głównie na emerytury, nad nowo przyjętymi. Obecnie przyjęcia do kopalń są wstrzymane.
"W pierwszym kwartale, gdy jeszcze trwał nabór, przyjęliśmy w sumie 1088 nowych pracowników. Do końca roku zatrudnimy jeszcze 443 absolwentów szkół średnich i wyższych. Szacujemy, że w tym czasie na emerytury odejdą 2152 osoby" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Kompanii, Zbigniew Madej.
Według założeń planu antykryzysowego, w końcu tego roku Kompania ma zatrudniać 63 596 osób wobec 64 955 w końcu grudnia 2008 r. Przedstawiciele KW zastrzegają, że taka redukcja zatrudnienia to "czarny wariant", który nie musi się spełnić.
"Na ostateczną wielkość zatrudnienia będzie miało wpływ także to, czy uda się sfinalizować sprzedaż ruchu +Silesia+ oraz termin zakończenia eksploatacji węgla na ruchu +Wirek+" - zaznaczył rzecznik.
"Silesia" to część kopalni "Brzeszcze-Silesia". Pracuje tam ponad 800 osób. Trwa przetarg na sprzedaż tego zakładu, zainteresowany jest koncern energetyczny Enea. Natomiast "Wirek" to część kopalni "Halemba-Wirek". Kończą się tam udostępnione złoża węgla. Niewykluczone, że zakład zakończy pracę do końca tego roku, a pracownicy będą przeniesieni do "Halemby".
Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku Kompania Węglowa zakładała, że w całym 2009 r. przyjmie do pracy ok. 4,1 tys. osób - ok. 300 osób więcej niż w całym roku odchodzi na emerytury. Zakładano więc nieznaczny wzrost zatrudnienia.
Konieczność zrewidowania planu przyjęć do pracy w tym roku wynika ze zmniejszenia sprzedaży węgla. To jeden ze skutków kryzysu, przekładającego się na kilkuprocentowy spadek zużycia energii elektrycznej, a więc i mniejsze zapotrzebowanie na węgiel energetyczny. KW szacuje, że - w najgorszym scenariuszu - tegoroczna sprzedaż może być nawet o 6 mln ton mniejsza od zakładanej, co oznacza zmniejszenie przychodów o ok. 2 mld zł.
Stąd konieczność przygotowania zakładającego kilkusetmilionową obniżkę kosztów planu antykryzysowego, który ma być przyjęty w maju. Wcześniej zarząd chce przedyskutować go ze związkami zawodowymi i Radą Pracowników. Potem dokument ma przyjąć rada nadzorcza i walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy, którym jest minister gospodarki.
W ubiegłym roku pracę w kopalniach Kompanii znalazło ponad 8,3 tys. osób, spośród ok. 30 tys., które zgłosiły się po ogłoszeniu naboru. Były to największe przyjęcia do pracy w sześcioletniej historii firmy. Po raz pierwszy przyjęto do pracy więcej osób niż w tym czasie odeszło z kopalń (głównie na emerytury). Nadwyżka przyjęć nad odejściami wyniosła blisko 3 tys. osób.
Kompania zatrudnia dziś 65,2 tys. osób w 16 kopalniach. Nie jest jedyną spółką węglową, która w związku z kryzysem zmniejsza zatrudnienie. Na początku roku Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła, że na koniec 2009 r., dzięki wstrzymaniu przyjęć pracowników, zatrudnienie będzie mniejsze o ok. 1,3 tys. osób. (PAP)
mab/ pad/ jra/ ana/