Konglomerat miedziowy przyczyną spadków na warszawskim parkiecie

Lepsze odczyty indeksów PMI we Francji i w Niemczech przyczyniły się do wzrostów na głównych rynkach starego kontynentu. Warszawski parkiet również rozpoczął dzień od wzrostów. W samo południe gwałtownie zaczął obniżać się kurs KGHM-u, który w pewnym momencie tracił ponad dwanaście procent. Główne warszawskie indeksy znalazły się pod kreską i taka sytuacja utrzymała się do końca sesji. Negatywny wpływ lubińskiej spółki starały się zatrzeć banki, których indeks wzrósł dzisiaj 2,67 proc.

15.12.2011 18:29

Do liderów wzrostów zaliczyć należy TVN, który wzrósł 2,68 proc. Spółka w ubiegłym tygodniu miała najwyższy udział na rynku reklamy telewizyjnej, który wyniósł 18,7 proc., czyli około 61,4 mln zł. Bardzo dobrze zachowywały się firmy z sektora finansowego: PKO BP, Pekao S.A., Getin czy Handlowy. Neutralnie dzisiaj wyglądały walory PGNiG. Analitycy Esprito Santo rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla tej spółki od „kupuj”. Specjaliści szacują solidny 51-procentowy wzrost zysku operacyjnego przed amortyzacją w latach 2011-2013 i pozytywnie oceniają wejście w segment ciepłowniczy i energetyczny. Straty na handlu gazem w obecnym kwartale będące wynikiem słabego złotego i wysokich kosztów gazu z Rosji są, zdaniem Esprito, czynnikiem krótkoterminowym.

Czarną owcą sesji został KGHM. Projekt ustawy o podatku od wydobycia miedzi i srebra zakłada, iż stawka w przypadku ceny miedzi nieprzekraczającej 13 tys. zł/tonę będzie wynosiła 130 zł/tonę. W przypadku ceny przekraczającej 13 tys zł/tonę stawka podatkowa wyniesie 0,025 x średnia cena miedzi plus (0,001 x średnia cena miedzi ) do potęgi 2,6. Dane te są zgodne z prognozami analityków. To, co mogło zaskoczyć, to stwierdzenie prezesa spółki, który nie wyklucza, iż nie dojdzie do skupu własnych akcji w przyszłym roku, tak jak to było wcześniej zaplanowane. Dzisiaj odtajnione zostało zalecenie „kupuj” dla KGHM-u wydane przez DM PKO BP. Zdaniem brokera negatywne informacje dotyczące podatku są już w cenie, a istnieją solidne fundamenty dla wzrostu cen miedzi na świecie.
Na szerokim rynku silne wzrosty zanotował między innymi CEDC. W ubiegłym tygodniu Russian Standard Corporation złożyła ofertę nabycia nowych akcji i pomoc w restrukturyzacji zadłużenia. Dwie instytucje finansowe podniosły także wycenę dla CEDC. Dzisiaj akcje jednego z największych producentów wódki na świecie zyskały 12,50 proc.

Warszawski parkiet należał dzisiaj do najsłabszych europejskich giełd. Indeksy ugieły się po raz kolejny pod ciężarem podaży ze strony posiadaczy akcji KGHM-u. Na uwagę zasługuje fakt bardzo wysokich obrotów na walorach miedziowej spółki. Trudno jednak oceniać siłę całego rynku przez perspektywę jednego waloru. Należy wspomnieć, iż rósł dzisiaj sektor spółek medialnych, informatycznych, chemicznych czy też paliwowych. Średnioterminowo indeks największych spółek jest w trendzie horyzontalnym, kluczowa linia wsparcia to 2155 pkt, natomiast linia oporu 2220 pkt. Jutrzejsza sesja będzie stała pod znakiem wygasania kontraktów terminowych, ostania godzina handlu może charakteryzować się większą amplitudą wahań cen.

Grzegorz Skrzyczyński
makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)