Trwa ładowanie...
palenie
05-07-2010 22:25

Koniec aromatyzowanych papierosów w Kanadzie

Kanadyjscy amatorzy pachnących papierosów muszą zmienić przyzwyczajenia; od poniedziałku wchodzi zakaz ich sprzedaży. To kolejne zmiany w prawie, mające chronić głównie młodzież przed skutkami palenia. Producenci jednak znaleźli już sposoby na ich obejście.

Koniec aromatyzowanych papierosów w KanadzieŹródło: AP
d2sru9w
d2sru9w

Jeszcze w 2008 roku rozpoczęto przegląd prawa dotyczącego produktów tytoniowych. Okazało się wówczas, że wśród młodych ludzi rośnie zainteresowanie aromatyzowanymi papierosami, na przykład czekoladowymi czy waniliowymi, oraz cygaretkami - przypomniała telewizja CBC.

Od poniedziałku więc aromatyzowane papierosy, z wyjątkiem mentolowych, musiały zniknąć z półek sklepów, i tak szczelnie zamkniętych, by nie było widać opakowań. Dodatkowo wprowadzono zakaz sprzedaży cygaretek na sztuki.

Niektórzy producenci wyrobów tytoniowych już znaleźli sposób na obejście nowego prawa. Na przykład w Montrealu firma Casa Cubana zaczęła produkcję nieco większych cygaretek, a zatem tych wyrobów zakaz pojedynczej sprzedaży już nie dotyczy. Od razu pojawiła się więc reakcja federalnej minister zdrowia Leony Aglukkaq, która zapowiedziała dalsze uszczelnianie prawa.

Na razie bowiem nowe przepisy mogą funkcjonować nieco w próżni i dotknąć głównie legalnych sprzedawców. Papierosy w Kanadzie są drogie, zatem wiele osób szuka możliwości kupienia ich bez akcyzy w rezerwatach indiańskich, gdzie można je sprzedawać, ale tylko w obrębie rezerwatu. Inni, jeśli mieszkają blisko granicy ze Stanami Zjednoczonymi, przywożą tańsze papierosy z USA. Według niedawnych badań przeprowadzonych w okolicach szkół średnich i uniwersytetów, znacznie ponad połowa papierosów palonych przez młodych ludzi to papierosy nielegalne. W badaniach analizowano niedopałki i sprawdzano markę papierosów.

d2sru9w

Obecnie stowarzyszenie handlowców Canadian Convenience Store Association sygnalizuje, że dysponuje nagraniami wideo z Ontario, świadczącymi, że bardzo często sklepy w rezerwatach nie sprawdzają wieku osoby kupującej papierosy. Kolejne nagrania z rezerwatów w Quebec pokazują, jak łatwo jest kupić aromatyzowane papierosy - relacjonują kanadyjskie media.

Rząd federalny zapowiedział niedawno wzmożoną walkę z nielegalnymi papierosami, jednak ze względu na relację cenową (papierosy z rezerwatów mogą być i trzy razy tańsze od tych w sklepie) te zmagania mogą być trudne.

d2sru9w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sru9w