Trwa ładowanie...

Koniec z bezsensownym obowiązkiem. Fiskus luzuje lejce podatnikom

Osoby, które produkują prąd z paneli słonecznych nie będą już musiały prowadzić ewidencji i słać deklaracji do fiskusa. Ten męczący obowiązek zniknie wraz z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym. Nie dopełniała go zresztą większość prosumentów.

Share
Panele słoneczne na własnym domu nie będą już wymagały składania deklaracji podatkowych
Panele słoneczne na własnym domu nie będą już wymagały składania deklaracji podatkowychŹródło: Adobe Stock
d3w6myo

Eksperci podatkowi cytowani przez "Dziennik Gazetę Prawną" zwracają uwagę na fakt, że zdecydowana większość osób produkujących prąd z małych paneli słonecznych o takim przepisie nie słyszała. A wymaga on, by prosument (jednocześnie producent i konsument energii) zarejestrował swoje panele w urzędzie skarbowym a następnie regularnie składał deklaracje podatkowe związane z produkcją prądu.

Deklaracje te są zresztą bez znaczenia, bo sprzedaż prądu z własnego źródła o mocy nieprzekraczającej 1 megawata jest zwolniona z akcyzy. To po prostu produkowanie niepotrzebnych dokumentów.

Nowe prawo budowlane. Będzie łatwiej postawić mały dom, wystarczy zgłoszenie

Zresztą – jak pisze "DGP" – same urzędy skarbowe obowiązku przesyłania takich deklaracji nie egzekwowały. Wszelkie dane dotyczące produkcji energii może zresztą dostać (i regularnie dostaje) od dystrybutorów.

d3w6myo

O deklaracjach przypomniało sobie za to Ministerstwo Finansów. Teoretycznie za ich niewysyłanie prosumenci mogliby zostać ukarani grzywnami w wysokości 240 tzw. stawek dziennych – czyli nieco ponad 20 tysięcy złotych.

Ministerstwo planuje jednak wprowadzić nowelizację, która zdejmie z prosumentów obowiązek produkowania niepotrzebnych dokumentów. Co ważne – oficjalnie twierdzi, że nikogo nie zamierza ścigać za niewysłanie deklaracji do tej pory.

Rynek fotowoltaiki rozwija się w Polsce najszybciej ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii - wynika z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej. Pod względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych zajmujemy piąte miejsce w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3w6myo

Podziel się opinią

Share
d3w6myo
d3w6myo