Trwa ładowanie...

Koniec z naciąganiem na Allegro? Sąd zajął się opłatami za przesyłki

Klienci dokonujący zakupów poprzez Allegro nieraz skarżyli się na zbyt duże opłaty za przesyłkę, stosowane przez niektórych sprzedawców. Teraz Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że takie opłaty także są częścią zysku – i nakazuje zapłatę podatku

Koniec z naciąganiem na Allegro? Sąd zajął się opłatami za przesyłkiŹródło: Materiały prasowe
d20rf3b
d20rf3b

.

- Opłaty za wysyłkę towaru pobierane przez sprzedawców są dla nich wynagrodzeniem i zwiększają wartość podatku do zapłaty – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

NSA wydał wyrok w sprawie sklepu z butami, który oferował swoje produkty na Allegro i nie chciał płacić podatku od pieniędzy pobieranych od klientów, właśnie jako koszty przesyłki. Fiskus jednak uznał, że te pieniądze są dodatkowym dochodem sklepu i zażądał wyższej kwoty za VAT. Sprawa trafiła do sądu i dotarła w końcu na wokandę NSA.

Sąd uznał, że dla celów VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, i jest to zgodne z unijną dyrektywą o VAT. Ta zaś nakazuje wliczać do podstawy także koszty dodatkowe bezpośrednio związane z dostawą – w tym prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi dostawca obciąża klienta.

d20rf3b

Ta decyzja NSA może wpłynąć na zachowanie innych sprzedawców. Obecnie niektórzy z nich – na co żalą się klienci Allegro – pobierają znacznie zawyżone koszty dostawy, które nie pokrywają się z realnymi kosztami. Być może powodem takiego stanu rzeczy była właśnie chęć obejścia kwestii podatkowych lub np. odzyskanie tego, co straciło się oferując bardzo atrakcyjną cenę.

- Kilka razy to zauważyłem – mówi nam pan Piotr, często kupujący na Allegro. - Towar, owszem, bardzo tani, ale opłata za wysyłkę absurdalnie wysoka. Oczywiście, czasem zakup i tak mi się opłaca, więc daję te pieniądze. Ale to dziwne.

Zwróciliśmy się do Grupy Allegro z zapytaniem o tę sprawę. Firma podkreśla, że pobieranie zawyżonych opłat za przesyłkę jest przez nią karane:

- Usuwamy oferty z zawyżonymi kosztami dostawy. O tym, że ceny za przesyłkę muszą być zgodne z cennikami Poczty Polskiej i firm kurierskich mówi punkt Regulaminu 6.11: "Oprócz ceny ustalonej zgodnie z niniejszym artykułem Sprzedający może obciążyć Kupującego jedynie kosztami dostawy w rzeczywistej wysokości." - mówi nam Anna Tokarek z Allegro.

d20rf3b

Fora internetowe pełne są jednak narzekań na sprzedawców, którzy próbują wyłudzić dodatkowe pieniądze:

- Licytuję coś, jest fajne, tanio. Nie ma nikogo innego. W opisie cennika przesyłki - Poczta Polska wg cennika. I dostaję maila - z kwotą wylicytowanej rzeczy 20 zł i przesyłka UWAGA 30 zł, albo 32 zł jeśli poleconym. To się zagotowałam. I piszę grzecznie do Pani, że to chyba próba wyłudzenia i zrobi jak zechce, ale paragonik za przesyłkę do paczki, a jak nie, to Urząd Skarbowy w pewnym mieście na Dolnym Śląsku chętnie poinformuję - opisuje pani Barbara.

Niektórzy internauci zwracają jednak uwagę właśnie na kwestie VAT i dodatkowych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców:

d20rf3b

- Koszty wysyłki Pocztą po stronie kupującego zawsze będą większe niż w cenniku Poczty. Wynika to z tego, że Poczta Polska jest zwolniona z VAT. Jednak sprzedawca wystawiając Ci rachunek za przesyłkę już VAT musi odprowadzić. W ten sposób z paczki za 10 zł robi się 12,30 zł - broni sprzedawców pan Tomek.

Może więc nie mamy do czynienia z naciąganiem, a po prostu dbaniem o swoje? Napiszcie do nas na dajsygnal@dajsygnal.pl

d20rf3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20rf3b