Trwa ładowanie...

Koniec z tanim lataniem. Kryzys klimatyczny odbije się na cenach biletów

Według analizy zleconej przez holenderskie ministerstwo infrastruktury bilety lotnicze w Unii Europejskiej będą niedługo kosztować o kilkadziesiąt euro więcej niż obecnie. Jest to związane z polityką klimatyczną UE. Najbardziej mają wzrosnąć ceny w tanich liniach lotniczych. Tanie linie lotnicze nie będą już tanie.

Czeka nas podwyżka cen biletów lotniczych Czeka nas podwyżka cen biletów lotniczych Źródło: Adobe Stock
d2qsei4
d2qsei4

Ministerstwo infrastruktury z Holandii zleciło firmie CE Delft zbadanie jaki wpływ na ceny biletów lotniczych w Niderlandach, będzie miała polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku Unia Europejska przyjęła regulacje wymagające ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 roku. Do 2050 roku cała UE musi być neutralna klimatycznie. Oznacza to, że cały emitowany CO2 musi zostać skompensowany.

Branża lotnicza odczuje nowe regulacje

Sektor lotniczy musi stać się bardziej zrównoważony pod tym względem. Wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami. Z raportu wynika, że linie lotnicze będą musiały płacić więcej za prawa do emisji gazów cieplarnianych, a to spowoduje wzrost cen biletów nie tylko w Holandii, ale we wszystkich krajach UE.

Inflacja zostanie na dłużej. "Nie ma mowy, żebyśmy doszli do celu inflacyjnego"

"Problemem będzie akcyza na paliwo i obowiązek używania coraz bardziej przyjaznego dla klimatu paliwa. Od niepamiętnych czasów linie lotnicze nie musiały płacić akcyzy na paliwo lotnicze. To się zmieni" – czytamy w opracowaniu.

CE Delft prognozuje, że loty tanimi liniami lotniczymi w Europie staną się droższe średnio o 16,8 proc. w ciągu najbliższych ośmiu lat, a podróże tradycyjnymi liniami zdrożeją o 7,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qsei4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsei4