Trwa ładowanie...
d2efevw
d2efevw

Koniunktura w budownictwie w XII oceniana negatywnie - GUS

22.12.Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w grudniu negatywne, gorsze niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat....
Share
d2efevw

22.12.Warszawa (PAP) - Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w grudniu negatywne, gorsze niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Spowodowane jest to niekorzystnymi ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej - podał GUS w poniedziałkowym komunikacie.

W grudniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 3 (w listopadzie plus 10).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21 proc. (w listopadzie odpowiednio 24 proc. i 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

d2efevw

Przedsiębiorstwa odnotowują spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.

"Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne. Spośród badanych przedsiębiorstw 30 proc. (podobnie jak przed rokiem) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą, jednak prognozowany portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być jeszcze mniejszy niż przewidywano w listopadzie" - wynika w badań.

Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w listopadzie.

Możliwy jest niewielki spadek cen realizacji robót budowlano- montażowych - podał GUS.

Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu - dodali eksperci. (PAP)

bg/ jtt/

d2efevw

Podziel się opinią

Share
d2efevw
d2efevw