Trwa ładowanie...
d33q1e1

Koniunktura w przemyśle w X oceniana gorzej niż we IX, lepiej rdr - GUS

22.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w październiku oceniany pozytywnie, choć gorzej niż we wrześniu tego roku, ale lepiej niż w...

d33q1e1
d33q1e1

22.10. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w październiku oceniany pozytywnie, choć gorzej niż we wrześniu tego roku, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - podał w piątek GUS.

"Na pogorszenie opinii przedsiębiorców wpływają mniej korzystne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są natomiast nieco lepsze od zgłaszanych we wrześniu. Utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych, prognozy w tym zakresie są również mniej optymistyczne niż we wrześniu" - napisano w komunikacie.

GUS podał, że w październiku bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 4 (przed miesiącem plus 8).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio 22 proc. i 14 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

d33q1e1

Według GUS bieżący portfel zamówień oceniany jest nieco lepiej niż przed miesiącem.

"Spowodowane to jest poprawą zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień. Bieżąca produkcja rośnie nieznacznie szybciej niż przed miesiącem. Prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal korzystne, choć ostrożniejsze od formułowanych we wrześniu" - napisano.

W przedsiębiorstwach stan zapasów wyrobów gotowych utrzymuje się na poziomie nieznacznie przekraczającym zapotrzebowanie.

Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie nieco szybciej niż w ubiegłym miesiącu. Mimo to utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"Prognozy w tym zakresie są nadal korzystne, choć ostrożniejsze niż we wrześniu" - napisano.

Z badania wynika, że w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż przewidywano we wrześniu.

Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, choć nieco wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.(PAP)

jba/ jtt/

d33q1e1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33q1e1