Konkurs "Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej" rozstrzygnięty
W konkursie PIP mogli uczestniczyć pracodawcy, którzy uzyskali pozytywną ocenę stanu warunków pracy
w swoich firmach.
Rozstrzygnięto konkurs Państwowej Inspekcji Pracy "Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej". Do tegorocznej, 16. edycji, zgłosiło się ok. tysiąca przedsiębiorców. Nagrodzono ośmiu najlepszych - poinformowano w środę na konferencji prasowej w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie.
W kategorii zakładów małych (do 50 pracowników) zwyciężyli: E.M.D. Polska sp. z o.o. z Katowic - zajmująca się magazynowaniem i dystrybucją produktów fosforowych, Tezet sp. z o.o. z Lublina, będąca właścicielem największego na polsko-ukraińskiej granicy kolejowego terminalu przeładunku gazów płynnych oraz Zakład Włókienniczy Biliński z Konstantynowa Łódzkiego.
Za najlepsze w kategorii zakładów średnich (zatrudniających od 51 do 250 osób) uznano: Meyer Tool Poland sp. z o.o. z Kalisza - prowadzącą wyspecjalizowaną produkcję na potrzeby sektora lotniczego oraz Jednostkę Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Lubinie, będącą oddziałem KGHM Polska Miedź S.A.
W kategorii "zakłady duże" (powyżej 250 pracowników) zwyciężyli: Schneider Electric Industries Polska sp. z o.o. z Bukowna (produkcja urządzeń i sprzętu elektroenergetycznego), Warta Glass Jedlice S.A. z Jedlic (produkcja opakowań szklanych) oraz Toyota Motor Manufacturing Poland sp. z o.o. z Wałbrzycha (produkcja skrzyń biegów i silników samochodowych).
W konkursie PIP mogli uczestniczyć pracodawcy, którzy uzyskali pozytywną ocenę stanu warunków pracy w swoich firmach. Przy ocenie brano pod uwagę m.in. przestrzeganie przepisów dotyczących stosunku i czasu pracy, ochrony pracy kobiet, wynagrodzeń za pracę, urlopów pracowniczych, regulaminów pracy oraz przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Celem konkursu jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy, a także zachęcanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy.
"Te dobre praktyki staramy się potem przenieść szerzej w głąb naszego kraju pokazując, że w tych bardzo trudnych warunkach, w jakich dzisiaj przyszło nam pracować, można także prowadzić swoje zakłady pracy w oparciu o poszanowanie prawa i pamiętanie, że nie tylko zysk się liczy, ale także ludzie, którzy na ten zysk pracują" - powiedział na konferencji prasowej Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając.
Nagrodzeni pracodawcy otrzymują statuetki Mecum Tutissimus Ibis (łac. "Ze mną jesteś najbezpieczniejszy"), symbolizujące pracodawcę - opiekuna pracownika, zapewniającego bezpieczne warunki pracy i przestrzegającego prawa. Tegoroczni laureaci dołączą do zapoczątkowanej w 2006 r. Złotej Listy Pracodawców, znajdującej się na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy.
Laureatów konkursu wybiera kapituła, w skład której wchodzą eksperci PIP, przedstawiciele Business Centre Club, Konfederacji Pracodawców Polskich, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" i Związku Rzemiosła Polskiego.