Trwa ładowanie...
d3vt60v

Konsorcjum Selvity pozyskało 17,5 mln zł na realizację projektu EPTHERON

Warszawa, 19.05.2015 (ISBnews) - Selvita, w roli lidera konsorcjum naukowego, zawarła z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) umowę dotyczącą ponad 17,5 mln zł dofinansowania do wartego 19,9 mln zł projektu EPTHERON, którego celem jest opracowanie nowych, unikalnych na skalę międzynarodową terapii epigenetycznych znajdujących zastosowanie w onkologii, podała spółka.

Share
d3vt60v

Po tym jak w ubiegłym roku NCBiR umieścił projekt pn.: "Terapie epigenetyczne w onkologii" (EPigenetic THERapies in ONcology, EPTHERON) na liście wniosków rekomendowanych w programie STRATEGMED, jego realizacja znalazła się na liście celów emisyjnych w przeprowadzonej przez Selvitę w grudniu 2014 r. ofercie publicznej akcji. W ramach projektu EPTHERON Selvita uruchomi epigenetyczną platformę badawczo-rozwojową, trzecią z kolei po platformie kinazowej i metabolicznej.

"Całkowita wartość projektu wynosi 19,9 mln zł netto, z czego dofinansowanie dla konsorcjum przekroczy 17,5 mln zł. Brakujące środki sfinansuje Selvita, której bezpośredni udział sięgnie 9,4 mln zł, z czego 7,1 mln zł pochodzić będzie z grantu badawczego, a ponad 2,3 mln zł ze środków własnych. Realizacja projektu zakończy się w 2017 r." - czytamy w komunikacie.

Celem projektu jest opracowanie nowych cząsteczek o działaniu przeciwnowotworowym, działających precyzyjnie wobec konkretnych nieprawidłowości epigenetycznych oraz powiązanych z nimi zmian metabolicznych. Epigenetyka jest badaniem cech dziedzicznych, które nie zależą od pierwotnej sekwencji DNA. Istnieje wiele chorób, m.in. nowotworowych, związanych bezpośrednio lub pośrednio z zaburzeniami natury epigenetycznej, które odgrywają równie istotna rolę w procesie nowotworzenia co nabyte mutacje DNA. Zrozumienie roli zmian epigenetycznych oraz rozwój terapii opartych na modulacji tych zmian jest jednym z najbardziej obiecujących kierunków rozwoju nowych terapii przeciwnowotworowych, tłumaczy spółka.

W skład konsorcjum, którego Selvita jest liderem, wchodzi również sześć jednostek naukowych: Instytut Biologii Doświadczalnej PAN z siedzibą w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii z siedzibą w Warszawie, Instytut Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie z siedzibą w Warszawie, Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) z siedzibą w Krakowie, Politechnika Wrocławska oraz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (WBBiB UJ) z siedzibą w Krakowie.

d3vt60v

"Powstałe konsorcjum łączy w sobie wszelkie niezbędne do sukcesu naukowego i biznesowego kompetencje z obszarów: biochemii, biologii molekularnej i obliczeniowej, chemii medycznej, diagnostyki, komercjalizacji projektów biotechnologicznych, , a także doświadczenie w terapii pacjentów onkologicznych" - powiedział dr Krzysztof Brzózka, wiceprezes i dyrektor naukowy Selvity, cytowany w komunikacie.

Projekt EPTHERON będzie realizowany w ramach programu "Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych STRATEGMED" finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych przede wszystkim w obszarze onkologicznym. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Selvita od 19 grudnia 2014 r. notowana jest na głównym rynku GPW. Wcześniej od 2011 r. akcje spółki były notowane na rynku NewConnect.

(ISBnews)

d3vt60v

Podziel się opinią

Share
d3vt60v
d3vt60v