Konsumenci potwierdzają nie najlepszą koniunkturę gospodarczą w Polsce
Recesyjne odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu w krajach europejskich oraz bardzo słaba dynamika sprzedaży detalicznej w Polsce nie pomogły wczoraj rodzimej walucie. Złoty w dalszym ciągu jest wyprzedawany, a co gorsze na horyzoncie nie widać czynników, które mogłyby odwrócić ten trend.
25.01.2013 09:54
Sprzedaż detaliczna w grudniu spadła. Jej dynamika mierzona w ujęciu rocznym wyniosła -2,5%. Jest to nie tylko wartość niższa od oczekiwań rynkowych mówiących o wzroście sprzedaży o 1,4%, ale również wynik najgorszy od 2005 roku. Fatalny obraz polskiej gospodarki dopełniło rosnące bezrobocie. W grudniu jego stopa wzrosła do 13,4% wobec 12,9% w miesiącu poprzednim. Polska gospodarka mocno hamuje, a obniżka stóp procentowych w lutym jest już niemal przesądzona.
Seria dobrych danych napłynęła natomiast zza oceanu. Tygodniowa zmiana liczby wniosków o zasiłki dla bezrobotnych po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła. W poprzednim tygodniu kolejka osób ubiegająca się o zasiłek uległa skróceniu do 330 tys. wobec 335 tys. w poprzednim tygodniu. Amerykański rynek pracy w dalszym ciągu ma się dobrze. Wczoraj poznaliśmy również wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Wartość tego wskaźnika w styczniu wyniosła 56,1 pkt, co znacznie przewyższyło oczekiwania rynkowe (53 pkt). Jednak ważniejszy pozostaje fakt, że indeks ten definitywnie przekroczył graniczny poziom 50 pkt, oddzielający recesję od wzrostu gospodarczego.
Dzisiaj czeka nas kolejny dzień z niemal pustym kalendarzem makroekonomicznym. Osoby inwestujące fundamentalnie otrzymają jedynie mały zastrzyk informacji z gospodarki niemieckiej i amerykańskiej. O godzinie 10.00 zaprezentowany zostanie odczyt indeksu Ifo. Wskazuje on klimat gospodarczy u naszego zachodniego sąsiada. Analitycy szacują, że jego wartość w styczniu wyniesie 103 pkt wobec 102,4 pkt w poprzednim miesiącu. O ile szacunki rynkowe się potwierdzą, będzie to znakomity argument potwierdzający poprawę sytuacji w niemieckiej gospodarce, na co wskazywał wtorkowy odczyt indeksu ZEW.
O 16.00 poznamy kolejny odczyt z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dziś opublikowana zostanie sprzedaż nowych domów. Rynek oczekuje dalszej poprawy sytuacji w tej części amerykańskiej gospodarki. Zdaniem analityków w grudniu sprzedaż nowych domów wzrośnie do poziomu 385 tys. wobec 377 tys. w poprzednim okresie.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 25.01.2013
Kurs EUR/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Kurs nie przełamał linii oporu kanału wzrostowego i chwilowo zatrzymało to dalsze wzrosty. Wczoraj osiągnęliśmy także 3-miesięczne maksimum na poziomie 4,1930. Granicą wsparcia dla dalszych wzrostów jest 55 okresowa średnia krocząca, która z każdym dniem jest coraz wyżej. U nas zaznaczona na zielono znajduje się na poziomie 4,17 i może przeciąć się z kursem dając impuls do dalszych wzrostów i wybicia ku górze.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 25.01.2013
Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i zmierza w kierunku północnym, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego. Najbliższym wsparciem jest 55 okresowa średnia krocząca na poziomie 3.36. Opór może stanowić poziom 3.40 a następnie 100% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 25.01.2013
Kurs USD/PLN po odbiciu się od minimów ponownie zaczął zyskiwać na wartości. Kurs dotarł w okolice 61,8% zniesienia Fibonacciego i po fałszywym wybiciu powrócił w okolice 38,2% zniesienia Fibonacciego. Najbliższy opór w dalszym ciągu stanowi testowane 61,8% zniesienie Fibonacciego oraz linia trendu spadkowego na wierzchołkach z grudnia i stycznia. Z kolei najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3.1140.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 25.01.2013
Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym. Na początku zeszłego tygodnia ustanowił dołek na poziomie 4.9050. Od tego momentu kurs poruszał się w wąskim kanale od tego poziomu do 4.9990 i to ten poziom stanowi obecnie opór, natomiast wsparciem jest wspomniane minimum na poziomie 4.9050.
Michał Iskat
specjalista cash management
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |