Trwa ładowanie...
d1c9ei6
12-11-2014 13:25

Kontrakty Terytorialne dla woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Warte kilkadziesiąt miliardów złotych inwestycje drogowe, projekty rewitalizacyjne, wspierające służbę zdrowia - takie przedsięwzięcia na lata 2014-2020 przewidują Kontrakty Terytorialne dla województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, które w środę zatwierdził rząd.

d1c9ei6
d1c9ei6

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, Kontrakty Terytorialne (KT) określają przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz województw. Przy ich realizacji mają współpracować rząd i samorządy. Dokumenty te mają obowiązywać do 2023 roku.

Kontrakty będą finansowane głównie z unijnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, a także z budżetu województw. "W realizację kontraktu mogą być również zaangażowane fundusze prywatne" - dodano w komunikacie CIR.

Rząd zatwierdził w środę kontrakty dla województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Wcześniej, w ubiegły wtorek zaakceptował dokumenty dla siedmiu województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego.

Kontrakt woj. łódzkiego uwzględnia z ok. 90 projektów na kwotę 26 mld zł. 23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. warunkowej.

d1c9ei6

Do Kontraktu Terytorialnego wpisano m.in. duże inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa, budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, czy modernizacje linii kolejowych z Łodzi w kierunku Sieradza, Kutna i Centralnej Magistrali Węglowej przebiegającej przez region łódzki. W dokumencie znalazła się też droga ekspresowa S14 (zachodnia obwodnica Łodzi), ale z warunkiem, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji, jeśli powstaną możliwości finansowe.

Wśród kluczowych projektów logistycznych są m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8. Do kontraktu wpisano także m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie.

Region kujawsko-pomorski zaproponował do KT ponad 60 projektów o wartości 20-25 mld zł. Dotyczą one infrastruktury drogowej, kolejowej, wodnej, badawczo-rozwojowej, ochrony zdrowia, szkolnictwa wyższego, wsparcia miast wojewódzkich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie, realizacji badań naukowych w ramach regionalnych agend naukowo-badawczych oraz kultury i sportu.

Na liście podstawowej znalazła się m.in. budowa obwodnicy Inowrocławia i Brodnicy. Przedsięwzięcia drogowe, które trafiły na listę projektów rezerwowych - znajdujących się w fazie koncepcyjnej - to m.in. przebudowa biegnących przez woj. kujawsko-pomorskie dróg krajowych nr 62, 67, 80, 91.

d1c9ei6

Najważniejszymi inwestycjami kolejowymi mają być prace na linii kolejowej C-E 65 odc. Chorzów Batory - Tarnowskie Góry - Karsznice - Inowrocław - Bydgoszcz - Maksymilianowo oraz prace na linii kolejowej C-E 65 odc. Bydgoszcz - Tczew.

CIR poinformował, że w obu kontraktach znalazły się projekty poprawiające jakość badań oraz wzmacniające współpracę sektora nauki i gospodarki. Są tam również inwestycje transportowe o znaczeniu strategicznym dla regionu, działania zapobiegające negatywnym skutkom powodzi i susz. Przedsięwzięcia zapisane w kontraktach mają lepiej wykorzystywać istniejący potencjał kulturowy województw, zwiększać zatrudnienie w regionie, podnosić poziom wykształcenia lokalnej społeczności. Kontrakty przewidują też projekty dotyczące rozwoju usług w sektorze ochrony zdrowia, a także rewitalizacyjne.

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6