Trwa ładowanie...
holderName
holderName

Kontrakty Terytorialne dla woj. łódzkiego i kujawsko-pomorskiego

Warte kilkadziesiąt miliardów złotych inwestycje drogowe, projekty rewitalizacyjne, wspierające służbę zdrowia - takie przedsięwzięcia na lata 2014-2020 przewidują Kontrakty Terytorialne dla województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, które w środę zatwierdził rząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
holderName

Jak podkreśliło Centrum Informacyjne Rządu, Kontrakty Terytorialne (KT) określają przedsięwzięcia istotne dla rozwoju kraju oraz województw. Przy ich realizacji mają współpracować rząd i samorządy. Dokumenty te mają obowiązywać do 2023 roku.

Kontrakty będą finansowane głównie z unijnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, a także z budżetu województw. "W realizację kontraktu mogą być również zaangażowane fundusze prywatne" - dodano w komunikacie CIR.

Rząd zatwierdził w środę kontrakty dla województw: łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Wcześniej, w ubiegły wtorek zaakceptował dokumenty dla siedmiu województw: lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego.

holderName

Kontrakt woj. łódzkiego uwzględnia z ok. 90 projektów na kwotę 26 mld zł. 23 przedsięwzięcia są na liście podstawowej, a pozostałe na tzw. warunkowej.

Do Kontraktu Terytorialnego wpisano m.in. duże inwestycje infrastrukturalne, w tym obwodnice Wielunia i Bełchatowa, budowę odcinka autostrady A1 Tuszyn - Pyrzowice, czy modernizacje linii kolejowych z Łodzi w kierunku Sieradza, Kutna i Centralnej Magistrali Węglowej przebiegającej przez region łódzki. W dokumencie znalazła się też droga ekspresowa S14 (zachodnia obwodnica Łodzi), ale z warunkiem, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji, jeśli powstaną możliwości finansowe.

Wśród kluczowych projektów logistycznych są m.in. budowa portu multimodalnego w Zduńskiej Woli-Karsznicach, gdzie przecinają się dwie ważne linie kolejowe i droga S8. Do kontraktu wpisano także m.in. rozbudowę Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Kopernika w Łodzi o kolejne ośrodki w szpitalach: w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i w Bełchatowie.

Region kujawsko-pomorski zaproponował do KT ponad 60 projektów o wartości 20-25 mld zł. Dotyczą one infrastruktury drogowej, kolejowej, wodnej, badawczo-rozwojowej, ochrony zdrowia, szkolnictwa wyższego, wsparcia miast wojewódzkich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie, realizacji badań naukowych w ramach regionalnych agend naukowo-badawczych oraz kultury i sportu.

holderName

Na liście podstawowej znalazła się m.in. budowa obwodnicy Inowrocławia i Brodnicy. Przedsięwzięcia drogowe, które trafiły na listę projektów rezerwowych - znajdujących się w fazie koncepcyjnej - to m.in. przebudowa biegnących przez woj. kujawsko-pomorskie dróg krajowych nr 62, 67, 80, 91.

Najważniejszymi inwestycjami kolejowymi mają być prace na linii kolejowej C-E 65 odc. Chorzów Batory - Tarnowskie Góry - Karsznice - Inowrocław - Bydgoszcz - Maksymilianowo oraz prace na linii kolejowej C-E 65 odc. Bydgoszcz - Tczew.

CIR poinformował, że w obu kontraktach znalazły się projekty poprawiające jakość badań oraz wzmacniające współpracę sektora nauki i gospodarki. Są tam również inwestycje transportowe o znaczeniu strategicznym dla regionu, działania zapobiegające negatywnym skutkom powodzi i susz. Przedsięwzięcia zapisane w kontraktach mają lepiej wykorzystywać istniejący potencjał kulturowy województw, zwiększać zatrudnienie w regionie, podnosić poziom wykształcenia lokalnej społeczności. Kontrakty przewidują też projekty dotyczące rozwoju usług w sektorze ochrony zdrowia, a także rewitalizacyjne.

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName