Kontynuacja konsolidacji rynku
Sesja przedświąteczna zgodnie z oczekiwaniami charakteryzowała się niewielkimi obrotami, mimo iż tego dnia podano wiele istotnych danych makro.
29.12.2008 08:58
Podana przez GUS wydajność pracy w okresie I-XI 2008 r. wyższa zaledwie o 1,7% niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, wzrost sprzedaży detalicznej w listopadzie 2008 roku o 2,7% r/r przy oczekiwaniach analityków (PAP) na poziomie 5,9% r/r, spadek nowych zamówień w przemyśle w listopadzie o 12,5% r/r oraz wzrost bezrobocia o 0,3% m/m nie wpłynęło na zwiększenie aktywności inwestorów. Do pozytywnych informacji przekazanych w trakcie sesji należy uznać akceptację Banku Światowego na udzielenie Polsce 975 mln euro pożyczki na przeprowadzenie kluczowych reform. Informacją dnia okazało się obniżenie przez RPP stopy procentowej o 75 pkt baz., o 25 pkt baz. więcej od oczekiwań analityków. Zdecydowana obniżka stóp to odpowiedź na widoczne spowolnienie gospodarcze w Polsce, przy jednoczesnym zmniejszeniu się presji inflacyjnej. Ostatecznie przy niewielkiej zmienności WIG zamknął się nieznacznie powyżej otwarcia, lecz poniżej kursu odniesienia (-0,18%), przy obrotach ok. 547 mln zł. Niewielka aktywność rynku
była spowodowana nadchodzącą 5 dniową przerwą w notowaniach na warszawskiej giełdzie i można oczekiwać, iż podane istotne informacje będą dyskontowane jeszcze przez kilka kolejnych sesji.
Przedświąteczna sesja nie wpłynęła na sytuację techniczną najszerszego indeksu giełdowego, w dalszym ciągu bardzo prawdopodobne jest poruszanie się WIG w tunelu wyznaczonego pomiędzy linią wsparcia na poziomie 25807 pkt. a linią oporu 28479pkt. Niewielkie wahania w ciągu całej sesji ( min. 26702, maks. 26868), zamknięcie na poziomie -0,18% przy niewielkich obrotach rzędu 547 mln zł nie wniosły istotnych informacji dla sytuacji technicznej i w dalszym ciągu widoczna jest konsolidacja rynku. Pierwszym znacznym oporem jest połowa białych świec z 24.11.br. oraz 02.12.br., przebicie może dać sygnał do wyprzedaży oraz sugerować o zbliżaniu się do minimum z 27.10.br. Wskaźnik RSI na relatywnie wysokim poziomie 43 oraz CCI o wartości -124 nie dają sygnałów do kupna. Pomimo niskiej wartości wskaźnika Williams %R (-94,7%), dopiero jego zwyżkowanie ponad linię wyprzedania (-90%) po ustaleniu nowego minimum indeksu WIG, mogłoby w istotny sposób zasugerować możliwość znacznego wzrostu popytu.
BM Banku BPH